Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Publikace / Glosář pojmů / L / LSD, LYSERGID

LSD, LYSERGID

LSD (diethylamid D-formy kys. lysergové, lysergid) je semi-syntetická droga odvozená od kys. lysergové, která je jedním z alkaloidů námelu (útvar vytvořený na obilném klasu parazitující houbou). Látka byla objevena Albertem Hoffmanem v r. 1943, její silné halucinogenní účinky byly zpozorovány při práci s ní náhodou a následně potvrzeny. Krátkou dobu bylo LSD užíváno v psychiatrii jako registrovaný léčebný přípravek (Delysid), bylo však brzy staženo pro množství škodlivých vedlejších účinků. Začátkem 60. let se rozvinul rychle rostoucí obchod s LSD jak v Evropě tak v Severní Americe, který vyvrcholil v době hnutí hippies. LSD se na ilegálním trhu vyskytuje ve třech hlavních formách: jako napuštěné papírky (savý papír, známky), nejčastěji potištěné různými obrázky; v malých želatinových kuličkách nebo plátcích; v minitabletách (mikrotrip), pilulích a kapslích; někdy ale také jako tekutina (acidin).

Jde o nejsilnější známý halucinogen, běžné dávky se pohybují mezi 30 – 100 mikrogramy. Velikost dávek dostupných např. ve formě „tripů“ v 90. letech se obecně považuje za nižší, než byly dávky dostupné v letech 60., také se ukazuje jejich velká variabilita. Droga je většinou užívána perorálně – požitím, ale může být užita i injekčně. Účinek nastupuje 30 až 60 minut po požití a trvá 8-12 hodin. Typickými, uživateli žádanými účinky, jsou změny myšlení, nálady a smyslového vnímání, „rozšíření vědomí“, empatie a usnadnění komunikace. Změněné vnímání, nálada a myšlení jsou nejcharakterističtějšími účinky LSD, přičemž změny zrakových vjemů jsou pro LSD signifikantní. Barvy, zvuky a hmatové vjemy jsou zesíleny. Zdá se, že současní uživatelé LSD jej užívají hlavně pro potěšení, na rozdíl od snahy o hledání spirituálních zážitků v éře hippies.
Nežádoucí účinky LSD (spolu s halucinacemi) zahrnují zvýšenou úzkost, roztěkanost až zmatenost,dezorientaci, paranoidní pocity („bad trips“ – špatné tripy) a zvýšené riziko úrazu v důsledku změny vnímání a emocí. Somatické účinky jsou většinou slabé, mohou zahrnovat rozšířené zorničky, sníženou tělesnou teplotu, pocity na zvracení a zvracení, silné pocení a zrychlení srdečního rytmu. Droga je považována za schopnou precipitovat emoční nestabilitu a vyvolat post-halucinogenní poruchy vnímání („flešbeky“ – flashbacks), které mohou trvat vteřiny, dny nebo i měsíce. Na účinky LSD se rychle vyvíjí tolerance, která ale mizí po přerušení užívání. Při opakovaném užívání nejsou zaznamenávány abstinenční příznaky ani fyzická závislost.
Viz také "bad trip"

Publikováno: 23.04.2003
Aktualizováno: 09.12.2010