Navigace

 • o nás
 • informace
 • pomoc a podpora
 • publikace
 • jste závislí?
 • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / NMS / Výzkum NMS / Odhady prevalence problémových uživatelů drog

Odhady prevalence problémových uživatelů drog

V r. 2003 byla poprvé provedena Celostátní prevalenční studie problémového užívání drog.

Pro problémové užívání drog platí, že dotazníkovými ani jinými přímými metodami nelze spolehlivě zjistit jeho rozsah, a to zejména vzhledem k tomu, že (1) prevalence tohoto jevu je relativně nízká, (2) užívání drog je považováno za protispolečenský jev a jako takové má přirozenou tendenci se skrývat. Proto se pro tyto odhady používá matematických metod a modelování. Při použití více zdrojů a/nebo při kombinaci několika metod lze dosáhnout vysoké míry přesnosti.

Metody:

 • Multiplikační metoda s využitím léčebných dat
 • Multiplikační metoda s využitím policejních dat
 • Multiplikační metoda s využitím policejních dat a dat o mortalitě
 • Multiplikační metoda s využitím dat o mortalitě
 • Metoda zpětného záchytu
 • Metoda multivariantních indikátorů
 • Metoda zpětné kalkulace

Multiplikační metoda:

Jako základní metoda prevalenčního odhadu byla v ČR v rámci projektu PAD nebo Hygienickou stanicí hlavního města Prahy použita multiplikační metoda s využitím léčebných dat. Tato metoda je založena na předpokladu, že určitá část problémových uživatelů je v kontaktu s léčebnou institucí a že podíl těchto osob v kontaktu na jejich celkovém počtu (in-treatment rate, ITR) lze zjistit či odhadnout a vyjádřit pomocí poměrného čísla (multiplikátoru).
Potom celkový počet problémových uživatelů je:
T (celkový počet PUD) = B (počet léčených)/c (in-treatment rate)

Metoda zpětného záchytu (CRM):

CRM je metoda, jejíž podstatou je porovnání dvou nebo více zdrojů dat, resp. identifikace rozsahu, v jakém se tyto zdroje překrývají, čili jejich průnik. Poté lze z těchto údajů matematickými (statistickými) metodami vyvodit velikost základní populace.
Podmínkou provedení CRM je jistý stupeň identifikace jednotlivých případů tak aby bylo možno určit jejich přítomnost v jednotlivých zdrojích.
Tato metoda byla původně vyvinuta při studiu populací zvířat. Později začala být úspěšně používána pro odhady v populaci uživatelů drog – např. multicentrická studie EMCDDA z r. 1996 (Dublin, Helsinky, Řím, Rotterdam, Setúbal, Toulouse, Vídeň). Většinou se CRM v lidských populacích provádí minimálně ze 3 zdrojů.

Příklad - původní použití metody CRM v biologii (zoologii):

Chceme určit počet ryb v rybníce. Odchytíme určitý počet ryb (např. 15), označíme je a pustíme zpět do rybníka. Za několik dní vylovíme jiný vzorek ryb (např.10), z toho část (např.5) je označena již z prvního výlovu. Platí, že podíl označených ryb a všech ryb v rybníce při prvním výlovu je stejný jako podíl označených ryb z prvního výlovu ke všem vyloveným rybám při druhém výlovu. Tedy:
5/10 = 15/x
x = 10 x 15/5 = 30
V rybníce se v tomto případě nachází 30 ryb.
Kdybychom poprvé označili 50 ryb, při druhém výlovu vylovili 40 ryb, z toho 4 označené, byl by celkový počet ryb v rybníce následující:
4/40 = 50/x
x = 40 x 50/4 = 500

Připojené soubory

CRM_2002_manual.pdf (CRM_2002_manual.pdf - 275,50 kB)
CRM_2003_anotace.pdf (CRM_2003_anotace.pdf - 198,86 kB)
CRM_2003_postup pripravy dat.pdf (CRM_2003_postup pripravy dat.pdf - 131,16 kB)
prevalencni odhady - pro Adiktologii.pdf (prevalencni odhady - pro Adiktologii.pdf - 336,11 kB)

Publikováno: 20.11.2014