Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / NMS / Výzkum NMS / Kohortová studie mortality uživatelů drog

Kohortová studie mortality uživatelů drog

V r. 2003 byla provedena retrospektivní kohortová studie, jejímž cílem bylo zjištění intenzity úmrtnosti uživatelů drog jako celku i u jednotlivých podskupin uživatelů (např. z hlediska základní užívané drogy, pohlaví nebo délky užívání drog).

Kromě celkové mortality je možné sledovat i specifickou úmrtnost uživatelů drog, tedy úmrtnost z hlediska příčin úmrtí. Při porovnání s celkovou a specifickou úmrtností u celé populace lze určit relativní riziko úmrtí, tedy kolikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí mají uživatelé drog oproti celkové populaci nebo jednotlivým specifickým skupinám populace.

Metodický postup

Na základě dostupných dat bylo definováno několik kohort uživatelů drog:
  • kohorta uživatelů drog z registru hospitalizovaných (registr vede Ústav zdravotnických informací a statistiky),
  • kohorta uživatelů drog z registru hlášených případů virové hepatitidy (registr EPIDAT vede Státní zdravotní ústav),
  • kohorta žadatelů o první léčbu (registr vede Hygienická stanice hl. m. Prahy),
  • kohorta uživatelů drog z registru klientů a služeb vybraných nízkoprahových zařízení sdružených v ANO (registr Asociace nestátních organizací).
Jednotlivé soubory byly po zašifrování osobních údajů protnuty s registrem úmrtí (vede Ústav zdravotnických informací a statistiky), a to v průběhu celého sledovaného období každé kohorty. Výstupem jsou počty zemřelých uživatelů drog v jednotlivých definovaných kohortách.

Mortalita uživatelů drog

Mortalita uživatelů drog (jednotlivých kohort) je definována jako počet zemřelých osob vztažený k „osobočasu“ sledování celé kohorty, konkrétně k 1000 člověkorokům sledování. Osobočas sledování souboru je dán součtem dob sledování jednotlivých osob, u zemřelých osob jde o dobu mezi datem vstupu do kohorty a datem úmrtí, u žijících osob mezi datem vstupu do kohorty a posledním dnem, který pokrývá registr úmrtí. Zároveň byla určena mortalita uživatelů drog z hlediska vybraných příčin úmrtí.

Připojené soubory

Mortalita_kohortova-st_2003_anotace.pdf (Mortalita_kohortova-st_2003_anotace.pdf - 371,10 kB)
Mortalita_kohortova-st_2003_postup pripravy dat.pdf (Mortalita_kohortova-st_2003_postup pripravy dat.pdf - 292,08 kB)

Publikováno: 20.11.2014