Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / NMS / Pracovní skupiny / Pracovní skupina Prevence zneužívání syntetických drog

Pracovní skupina Prevence zneužívání syntetických drog

Pracovní skupina působila v letech 2002-2003.

Materiál „Doporučený postup při provádění preventivních intervencí na tanečních akcích“, který skupina vypracovala, byl dán k dispozici Asociaci neziskových organizací (A.N.O.).
Souhrn činnosti pracovní skupiny:
Pracovní skupina „Prevence zneužívání syntetických drog“ byla zřízena v říjnu 2002. Sešla se celkem pětkrát v období od listopadu 2002 do května 2003, kdy byla zrušena. Úkolem pracovní skupiny byla analýza současné situace a návrh vhodných opatření v oblasti užívání syntetických drog typu extáze (MDMA) a dalších látek užívaných v prostředí tanečních akcí („taneční drogy“).
Šlo o pracovní skupinu zřízenou Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP). Mezi jejími členy byli zástupci ministerstev zdravotnictví, spravedlnosti a vnitra, Asociace neziskových organizací (A.N.O.), Společnosti pro návykové nemoci ČLS JEP, sekretariátu RVKPP a 2 nezávislí odborníci z dané oblasti.
Skupina se zaměřila na zhodnocení prospěšnosti a potřebnosti existujících aktivit, schválila materiály a a doporučila zpracování výzkumného projektu zaměřeného na monitorování užívání legálních a nelegálních drog v prostředí tanečních akcí a na vyhodnocení efektivity preventivních aktivit v tomto prostředí.
Členové skupiny se shodli na potřebnosti kvantitativního (laboratorního) testování , které poskytuje přesné informace o obsahu tablet nabízených jako extáze. Tyto údaje jsou nezbytné pro epidemiologické mapování situace a plánování opatření v prostředí tanečních akcí a umožňují České republice zapojení do evropského systému včasného varování (Early Warning System - EMCDDA, Europol). Tato aktivita by se měla stát součástí širšího výzkumného projektu (viz níže). O potřebnosti a prospěšnosti kvalitativního (orientačního) testování nebyla nalezena uvnitř skupiny jednoznačná shoda.
Skupina dále identifikovala hlavní rizikové faktory spojené s prostředím konání tanečních akcí, které mohou být dále zesíleny v důsledku přítomnosti osob pod vlivem legálních a nelegálních psychotropních látek. Jako návrh opatření směřujících k prevenci uvedených rizik vypracovala skupina materiál „Bezpečnější tanec“, který by mohl sloužit jako metodické vodítko pro pořadatele tanečních akcí a orgány místní samosprávy.
Na základě doporučení pracovní skupiny pověřila RVKPP vedoucího NMS zpracováním výzkumného projektu, jehož cílem mělo být:
• mapování výskytu substancí na taneční scéně, zejména těch zvláště nebezpečných,
• mapování uživatelů tanečních drog (charakteristik, uživatelských zvyklostí a postojů),
• ověření účinnosti preventivních opatření a opatření harm reduction na tanečních akcích (informovanost návštěvníků o zdravotních rizicích a výskytu nebezpečných substancí, výskyt zdravotních komplikací),
• mapování a vyhodnocení zdravotnických intervencí na tanečních akcích,
• ověření vlivu opatření typu „bezpečnější tanec“ na bezpečnost a zdraví návštěvníků a dostupnost drog na tanečních akcích.

Připojené soubory

Bezpečnější tanec.doc (Bezpečnější tanec.doc - 280,50 kB)
Doporučený postup.doc (Doporučený postup.doc - 52,00 kB)

Publikováno: 21.10.2014
Aktualizováno: 05.12.2014