Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / NMS / Novinky / Rozvojová agentura OSN (UNDP) kritizovala "válku proti drogám"

Rozvojová agentura OSN (UNDP) kritizovala "válku proti drogám" vedenou v rámci mezinárodní protidrogové politiky

Rozvojová agentura OSN (UNDP) zodpovědná za vývoj a realizaci opatření pro snížení chudoby ve světě silně kritizovala současnou válku proti drogám, která je vedena v rámci mezinárodní protidrogové politiky.

UNDP připravila formální stanovisko připravené pro účely Valného shromáždění OSN (UNGASS) o drogách, které bylo zveřejněno na zasedání Komise OSN pro omamné látky (CND), které proběhlo 9. až 17. března 2015 ve Vídni. Mimo jiné se v něm říká:
"I když je politika v oblasti kontroly drog realizována, aby čelila skutečným i potenciálním škodám spojeným s nedovolenou výrobu a obchodováním s drogami a užíváním drog (např, ohrožení bezpečnosti, zdravotní problémy, kriminalita, snížená produktivita, nezaměstnanost a chudoba), ukazuje se, že v mnoha zemích měly protidrogové politiky a související represivní aktivity zaměřené na snižování nabídky a poptávky jen malý vliv na potírání výroby nebo redukci problémového užívání drog."
UNDP dále říká:
"Různé organizace OSN upozorňují na to, že tyto snahy měly neblahé nechtěné následky: vytvoření nezákonného černého trhu, podněcování korupce, násilí, nestabilitu, ohrožení veřejného zdraví a bezpečnosti, generování rozsáhlého porušování lidských práv, včetně zneužívání lidí a nelidských trestů, diskriminaci a marginalizaci lidí, kteří užívají drogy, původního obyvatelstva, žen a mládeže."
Pokud jde o škodlivé dopady konkrétně na rozvojové snahy, UNDP uvádí, že mezinárodní drogová politika má negativní dopad na "chudobu a udržitelné živobytí, správu věcí veřejných a právní stát, lidská práva, rovnost žen a mužů, životní prostředí, původní obyvatele, tradiční a náboženské praktiky."
UNDP také negativně hodnotí ekonomický vliv současné mezinárodní drogové politiky: "Současné snahy v oblasti kontroly drog podnítily vytvoření obrovského nezákonného černého trhu s nelegálními drogami v odhadovaném objemu více než 332 miliard amerických dolarů ročně. Tento trh podněcuje a zhoršuje násilí, konflikty, zločin a korupci a přispivá k nestabilitě vlád v Latinské Americe, Karibiku, Asii a Africe. "
Zpráva publikovaná na stránce TRANSFORM obsahuje podrobné informace a argumenty ke každé tematické oblasti.

Publikováno: 26.03.2015