Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / NMS / Novinky / Nizozemsko omezilo prodej konopných drog cizincům

Nizozemsko omezilo prodej konopných drog cizincům

4. 1. 2013: Zákaz prodeje konopných drog cizincům vstoupil v platnost v Nizozemsku počátkem roku 2013. Situace v různých městech a obcích se může lišit - například Amsterodam na omezení nepřistoupil.

Česká média počátkem ledna informovala: V Nizozemsku se od 1. ledna 2013 začal uplatňovat téměř úplný zákaz prodeje konopných drog cizincům. V coffee barech mohou nadále marihuanu kupovat jen osoby s bydlištěm v Nizozemsku. Pouze v Amsterodamu je dosud možný prodej i cizincům, z obavy, že úplný zákaz prodeje marihuany cizincům by vedl k nárůstu nelegálního pouličního obchodování s touto drogou.
Podle dalších zdrojů z internetu však není jasné, jak přesně je zákaz prodeje cizincům uplatňován - zda a jakým způsobem se prokazuje bydliště, a jestli všechny coffee shopy budou bydliště aktivně zjišťovat. Původně se uvažovalo o zavedení speciálního průkazu, tzv. "wietpas". Například ve článku " Wietpas scrapped but coffee shop entry rights a grey area " z října 2012 se uvádělo, že k výjimce - městům, kde wietpas nebude zaveden, se vedle Amsterodamu možná přidají i města Haag, Rotterdam a Utrecht. Rovněž ve článku " The Hague will not get "wietpas " se uvádí, že členská karta do coffee shopů nebude v Haagu zavedena. Podle novějších sdělení z nizozemských médií předpokládáme, že "wietpas" zaveden nebyl, a pokud se bydliště zjišťuje, děje se tak dotazem na běžný doklad identity.
Další informace v angličtině jsou například v těchto médiích:
Článek publikovaný v lednu 2010 na stránkách drugtext.org informuje o nizozemské protidrogové politice: Dutch Drug Policy .
Pozn. redakce: Toto je informativní sdělení. Redakce nenese odpovědnost za případné problémy v souvislosti s tím, že by si cestovatelé do Nizozemska nezjistili oficiální aktuálně platné informace.

Publikováno: 04.01.2013
Aktualizováno: 29.11.2014