Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Užívání drog v populaci / Užívání drog v populaci 2012

Užívání drog v populaci v r. 2012

Všechny studie realizované v letech 2008 až 2012 ukazují neměnící se vzorec užívání drog v obecné populaci v ČR. Nejčastěji užitou nelegální drogou jsou konopné látky, druhou nejčastěji užitou nelegální drogou je extáze; v r. 2012 však na druhém místě byly halucinogenní houby.

Výsledky Národního výzkumu užívání návykových látek 2012 potvrdily dlouhodobě stabilní rozsah užívání konopných látek v obecné populaci a pokračující pokles rozsahu zkušeností s ostatními nelegálními drogami. Výjimkou je mírný nárůst celoživotní prevalence užití kokainu, a to především mezi muži a ve věkové skupině 35–44 let.
Všechny studie realizované od roku 2008 ukazují stejný vzorec užívání drog v obecné populaci – nejčastěji užitou nelegální drogou byly konopné látky, které v životě zkusilo 27,9 % obyvatel, při přepočtu na populaci v daném věku se jedná odhadem o 1,9–2,2 mil. osob. V posledním roce užilo konopné látky 9,2 % dotázaných, tj. přibližně 570–760 tis. osob. Podle screeningové škály CAST spadala přibližně třetina současných uživatel ů konopí do kategorie středního nebo vysokého rizika výskytu problémů spojených s užíváním konopí. V přepočtu na obecnou populaci se jedná přibližně o 1,2 % populace ve vysokém riziku a dalších 1,6 % ve středním riziku v důsledku užívání konopných látek (tj. přibližně 87 tis., resp. 116 tis. osob).
Druhou nejčastěji užitou nelegální drogou v ČR byla dlouhodobě extáze, v r. 2012 se však podle realizovaných studií dostaly na druhé místo halucinogenní houby . Na dalších místech byly zkušenosti s užitím pervitinu nebo amfetaminů, kokainu a LSD s poměrně konzistentně nízkou mírou celoživotní prevalence (2,3–2,8 %), zatímco celoživotní zkušenosti české populace s heroinem jsou dlouhodobě na nízké úrovni (pod 1 %). V horizontu posledních 12 měsíců a posledních 30 dnů byl výskyt užívání nelegálních drog jiných než konopí na velmi nízké úrovni.
Na vysoké úrovni zůstává v ČR výskyt rizikové konzumace alkoholu – podle screeningové škály CAGE se rizikové pití alkoholu týká celkem 17,0 % populace (tj. 1,1–1,4 mil. osob), škodlivé nebo problémové pití pak 8,2 % populace (tj. 500–690 tis. osob).
Regionální analýza studie ESPAD za r. 2011 ukázala, že z hlediska zkušeností s nelegálními drogami patří mezi více exponované regiony Praha, Ústecký, Karlovarský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, k méně exponovaným regionům pak patří kraje Středočeský, Plzeňský, Královéhradecký a Pardubický. Rozdíly mezi regiony se snižují a situace v rámci ČR se postupně vyrovnává, což dále navazuje na trend sledovaný již v období mezi r. 2003 a 2007. Situace na regionální úrovni je však relativně dynamická – zatímco na národní úrovni je situace v užívání některých drog stabilní, v jednotlivých regionech lze pozorovat rozdílné trendy.
Postoje české společnosti k užívání návykových látek jsou poměrně stabilní. V posledních letech se mírně snižuje přijatelnost kouření tabáku, zatímco se zvyšuje přijatelnost konzumace alkoholu a užívání konopných látek. Dlouhodobě mírně roste podíl osob, které nesouhlasí s trestním postihem uživatelů konopných látek, osob užívajících konopné látky k léčebným účelům i osob, které si pěstují konopí pro vlastní potřebu.
Podrobné informace jsou každoročně publikovány ve Výroční zprávě o stavu ve věcech drog.

Publikováno: 27.10.2014