Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

Sociální souvislosti užívání drog a resocializace uživatelů drog 2012

Mezi sociální souvislosti užívání drog patří nízké vzdělání, nezaměstnanost, problémy ve vztazích a rodině, nekvalitní a nestálé bydlení až bezdomovectví a další.

Nízké vzdělání, nezaměstnanost, problémy ve vztazích a rodině, nekvalitní a nestálé bydlení až bezdomovectví a další problémy se často vyskytují současně a mohou vést k sociálnímu vyloučení. Ve zvýšené míře se manifestují v některých populačních skupinách, jako jsou např. etnické a národnostní menšiny (v ČR především Romové), bezdomovci, migranti, přistěhovalci.
V Registru sociálních služeb je evidováno 35 programů následné péče o uživatele drog. Ze Sčítání adiktologických služeb 2012 ovšem vyplývá, že sociální práci a podpůrné služby směrem k sociální reintegraci uživatelů drog však poskytují desítky až stovky adiktologických zařízení a programů, zejména se jedná o pomoc s bydlením, zaměstnáním a dluhovou situací.
V r. 2013 proběhlo dotazníkové šetření v sociálně vyloučených lokalitách v ČR zjišťující stav v oblasti užívání návykových látek a gamblingu. S ročním zpožděním jsou k dispozici data za r. 2011 z Programu podpory terénní sociální práce v romských lokalitách. Specifických programů zaměřených na problémy s užíváním návykových látek v sociálně vyloučených lokalitách je nedostatek. Většina intervencí se zaměřuje na hlavní problémy sociálně vyloučených lokalit, kterými jsou nezaměstnanost, dluhy a problémy s bydlením. V sociálně vyloučených lokalitách ČR je nejčastěji užívanou návykovou látkou alkohol, z nelegálních drog jsou to konopné látky a pervitin.
V r. 2012 poprvé byly prezentovány výsledky celoevropské studie EMIS, která v r. 2010 zjišťovala rizikovost chování mužů majících sex s muži, a to včetně problematiky užívání drog.

Publikováno: 27.10.2014
Aktualizováno: 26.05.2015