Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Problémové užívání drog / Problémové užívání drog v r. 2012

Problémové užívání drog v r. 2012

Střední odhad počtu problémových uživatelů drog v posledních pěti letech mírně narůstal, až na úroveň přibližně 0,6 % obyvatel ČR ve věku 15-64 let v roce 2012 (cca 41,3 tisíc problémových uživatelů drog).

V r. 2012 bylo v ČR odhadnuto přibližně 41,3 tis. problémových uživatelů drog (střední odhad), z toho bylo 30,7 tis. uživatelů pervitinu, 4,3 tis. heroinu a 6,3 tis. uživatelů buprenorfinu (celkem tedy 10,6 tis. uživatelů opiátů/opioidů).
Počet injekčních uživatelů drog byl odhadnut na 38,7 tis. Odhadovaný počet problémových uživatelů drog se v r. 2012 mírně zvýšil. Statisticky významné změny lze pozorovat u počtu uživatelů opiátů/opioidů, kde došlo ke snížení u heroinu a ke zvýšení u buprenorfinu. U uživatelů pervitinu došlo k mírnému poklesu jejich počtu.
V posledních 5 letech narostl střední odhad počtu problémových uživatelů drog přibližně o třetinu a prevalence problémového užívání drog v ČR v r. 2012 dosáhla 0,6 % obyvatel ve věku 15–64 let. Kraji s nejvyšším počtem problémových uživatelů drog a zároveň s nejvyšším počtem uživatelů opiátů jsou tradičně Praha a Ústecký kraj. Vysoce nadprůměrnou prevalenci problémových uživatelů drog na počet obyvatel vykazuje také Karlovarský kraj. Zejména v Praze a v dalších krajích Čech je rozšířeno injekční užívání buprenorfinu.
Ze skupiny amfetaminů se v ČR vyskytuje téměř výhradně pervitin (metamfetamin). Opiáty zahrnutými v ČR do odhadů problémového užívání jsou především heroin a zneužívaný buprenorfin. Kromě toho se v menší míře mezi problémovými uživateli drog vyskytuje užívání surového opia a narůstá zneužívání analgetik obsahujících opiáty/opioidy, jako jsou fentanyl, kodein či morfin. Fenoménem posledních let je výskyt nových syntetických drog ze skupiny katinonů nebo fenetylaminů – prevalence jejich užití v posledním roce dosahuje mezi problémovými uživateli drog přibližně 10 %, ale jako primární drogu je v současnosti hlásí pouhý zlomek problémových uživatelů drog a existují značné rozdíly mezi regiony. V ČR nejsou dosud do odhadů počtu problémových uživatelů drog zahrnuti uživatelé kokainu, neboť jejich počet v datových zdrojích používaných k odhadům je v ČR stále na velmi nízké úrovni.
Dále byl zpřesněn odhad počtu problémových uživatelů drog v Praze v r. 2011 metodou zpětného záchytu využívající data o překryvech kódovaných klientů mezi nízkoprahovými programy a s korekcí na počet nekódovaných klientů, který dosáhl počtu přibližně 10 tis. osob.
Podrobné informace jsou obsaženy ve Výroční zprávě o stavu ve věcech drog.

Publikováno: 27.10.2014