Navigace

 • o nás
 • informace
 • pomoc a podpora
 • publikace
 • jste závislí?
 • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Problémové užívání drog / Odhady prevalence problémového užívání drog - používané metody

Odhady prevalence problémového užívání drog - používané metody

Odhady prevalence problémového užívání drog poskytují údaje o rozsahu nejzávažnějšího – nejproblematičtějšího – užívání drog, které nelze spolehlivě určit pomocí průzkumů populace ani rizikových věkových kohort.

Pro odhady prevalence problémového užívání drog se používají matematické metody a modelování. Při použití více zdrojů a/nebo při kombinaci několika metod lze dosáhnout vysoké míry přesnosti. Uvádíme jejich stručný (a ne zcela úplný) výčet s krátkým komentářem.
Multiplikační metody
Multiplikační metody spočívají v co nejpřesnějším zjištění velikosti definované podskupiny populace problémových uživatelů drog, zjištění poměru mezi velikostí celé této populace a podskupiny (např. v lokálním měřítku) a jeho vztažení na tuto populace v měřítku širším (krajském, národním atd.). Každá z níže popsaných metod má svá omezení – v definici případu, v pokrytí sběrnými mechanismy, v dostupnosti dat. Maximální pozornost je proto třeba věnovat konzistenci v definici a zohlednění různých typů biasu (systémových chyb). Ideální je kombinovat nejméně dva typy těchto odhadů.
 • Multiplikační metoda za využití dat o léčbě (tj. o skupině využívající léčbu)
 • Multiplikační metoda za využití policejních dat o uživatelích, s nimiž přišla do kontaktu (tj. o zjištěné skupině v konfliktu se zákonem)
 • Multiplikační metoda za využití dat o mortalitě (tj. o skupině, jež zemřela v důsledku užívání drog)
 • a další
Metoda zpětného záchytu (capture-recapture)
Poměrně sofistikovaná statistická metoda, spočívající v kombinaci dat z různých zdrojů – nejčastěji zdravotnických a trestně právních (resp. policejních); provádí se identifikace překryvů identifikovaných uživatelů v těchto registrech a výpočet skryté populace v rámci loglineárního modelu. Přesnost metody je životně závislá na použití registrů z různých typů zdrojů – tedy nikoliv pouze z trestně-právního nebo pouze ze zdravotnického sektoru. Lze totiž předpokládat vzájemnou pro-vázanost zdrojů jednoho typu; ta výrazně rozšiřuje interval spolehlivosti odhadu (snižuje jeho reliabilitu).
Metoda multivariantních indikátorů
Jiná poměrně složitá metoda, která odhaduje rozsah problémového užívání pomocí kombinace různých indikátorů, přímo se vztahujících k užívání drog. Předpokládá, že podkladem všech těchto indikátorů je jediná latentní proměnná – tzv. „skutečná prevalence.“ Ta je odvozována pomocí tzv. analýzy hlavní komponenty (principal component analysis).
Metoda zpětné kalkulace
Používá se zejména pro odhad prevalence injekčního užívání pomocí matematických modelů šíření HIV/AIDS a virové hepatitidy B a C; tyto modely používají metodu zpětné kalkulace (back calculation) podle Brookmeyera & Gaila.

Nevhodné postupy při zjišťování problémového užívání drog

Pro problémové užívání drog platí, že dotazníkovými ani jinými přímými metodami nelze spolehlivě zjistit jeho rozsah, a to zejména vzhledem k tomu, že
 • prevalence tohoto jevu je relativně nízká (0,5-1 % v Evropě, 2-2,5 % v USA) a proto významně klesá pravděpodobnost záchytnosti; výskyt jevu je pod hranicí citlivosti (statistické chyby) přímých metod a jejich samplování (výběru vzorku),
 • je považováno za protispolečenský jev a jako takové má přirozenou tendenci se skrývat,
 • problémoví uživatelé drog jsou těžko postižitelní standardními metodami (absence ve školách, ne-vlastní telefon, nejsou součástí „reprezentativních vzorků“).

Publikováno: 23.02.2003
Aktualizováno: 19.11.2014