Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Závislost je „zapínána“ a „vypínána“ nově objeveným mozkovým receptorem

Závislost je „zapínána“ a „vypínána“ nově objeveným mozkovým receptorem

Podle vědců z Torontské univerzity bychom díky objevu molekulárního „přepínače závislosti“ v mozku savců mohli v budoucnu umět kontrolovat proces závislosti u závislých na návykových látkách.
Původně publikováno: 24. ledna 2004
Autor: University of Toronto
Zdroj: Science Daily
Originál: Brain Receptor Switches Addiction On, Off

Studie, která byla publikována 18. ledna v on-line verzi časopisu Nature Neuroscience , zjistila, že pokud je mozková oblast, zvaná VTA ( ventral tegmental area – oblast předních tegment v mezimozku; pozn. drogy-info ), vystavena působení jistého enzymu, dokáže kontrolovat přechod ze stavu závislosti do stavu bez ní a naopak. Podle hlavního autora studie Stevena Lavioletta je tento poznatek v protikladu se staršími představami o závislosti jako trvalém stavu mozku. Steven Laviolette výzkum provedl v rámci svého doktorandského studia pod vedením profesora Dereka van der Kooy.
„Náš nález naznačuje, že nedochází k trvalé změně mozku. Ve skutečnosti je ve hře jakýsi přepínač mezi dvěma nespojitými systémy – jedním, který zprostředkovává odezvu mozku na drogu v době, kdy ještě není závislý, a druhým, který jí zprostředkovává ve stavu závislosti,“ říká Levinne. „Také se zdá, že bychom mohli být schopni s tímto přepínačem farmakologicky manipulovat a tak závislé dostat zpět do stavu bez závislosti, a to v tak relativně krátkém čase, že nezažijí bažení ( craving) po droze.“
Přepínačem je mozkový receptor, známý jako GABA-A; enzym – uhličitá anhydráza (carbonic anhydrase) – kontroluje chování tohoto receptoru. Výzkumníci byli během studie na krysách schopni pomocí speciální látky tímto enzymem manipulovat a tak receptor „zapínat“ či „vypínat.“ Bez této intervence se mozek vrací zpět do stavu bez závislosti až po období abstinenčních příznaků po odnětí drogy; to často trvá až několik týdnů. „Pomocí farmakologické manipulace enzymem bylo nicméně toto období u krys redukováno řádově na hodiny,“ říká Laviolette, který je v současnosti postdoktorandským stipendistou na Pittsburghské univerzitě .
„Stejné anatomické dráhy, kterými jsme manipulovali u krys, existují také u lidí; takže doufáme, že tento postup bude použitelný i u lidské závislosti,“ dodává.
Na studii, jež byla financována Kanadským ústavem pro zdravotnický výzkum, spolupracovali také Roger Gallegos a Steven Henriksen ze Scrippsova výzkumného ústavu ( Scripps Research Institute ) v Kalifornii.
Poznámka: Původní tisková zpráva Torontské univerzity je ZDE .

Publikováno: 08.02.2004
Aktualizováno: 15.02.2014