Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Výtažek z marihuany může zpomalit rozvoj příznaků roztroušené sklerózy

Výtažek z marihuany může zpomalit rozvoj příznaků roztroušené sklerózy

Pacientům, trpícím roztroušenou sklerózou, vzplála jiskřička naděje díky studii, podle níž konopí tuto nemoc zpomaluje. Zdá se, že tato chemikálie zpomaluje odumírání nervů, které jinak vede k postupu příznaků.
Původně publikováno: 11. září 2004
Zdroj: Independent
Autor: Charles Arthur
Originál: Cannabis Extract May Slow Symptoms Of MS, Study Says

Pacientům, trpícím roztroušenou sklerózou, včera vzplála jiskřička naděje díky studii, podle níž konopí tuto nemoc zpomaluje.
Podle rok trvající studie, provedené na Peninsula Medical Schoo l v Devonu, užívání pilulek s tetrahydrocannabinolem (THC – chemikálie, která vyvolává u kuřáků marihuany kýžené lehké obluzení) může zmírňovat syndromy pokročilé roztroušené sklerózy. Zdá se, že tato chemikálie zpomaluje odumírání nervů, které jinak vede k postupu příznaků.
Konopí je ke zmirňování příznaků nemocí používáno po tisíciletí. Královna Viktorie je kouřila, aby si ulevila od menstruační bolesti. Ve Spojených státech amerických je extrakt THC používán ke snižování bolesti u nemocných rakovinou, kteří podstupují chemoterapii.
Loni nedošla patnáctidenní studie účinků na roztroušenou sklerózu k žádným závěrům. Ale dr. John Zajicek řekl na Festivalu Britské vědecké společnosti v Exeteru, že „v dlouhodobějším programu se prokázalo příznivé působení, které se v krátké studii objevit nemohlo.“
Dodal, že než bude vydáno jasné doporučení předepisovat pacientům s roztroušenou sklerózou THC, je nutno provést ještě další výzkumy. Ty by mohly trvat tři roky. Poté zřejmě výsledky zanalyzuje Národní zdravotní služba (NHS) a rozhodne o předepisování.
V první studii dostávalo 667 lidí buď neaktivní placebo, nebo THC, nebo extrakt z celé rostliny psychoaktivního konopí. Poslední skupina měla ověřit argument, že extrakt z rostliny by mohl mít účinky, kiteré izolované THC nemá, dodal dr. Zajicek.
Zdá se, že THC u pacientů snižuje akce přenašečů nervových vzruchů v mozku, což omezuje komunikaci mezi nervovými buňkami a tak zmirňuje syndromy nemocných.
Konopí je ke zmirňování příznaků nemocí používáno po tisíciletí. Královna Viktorie je kouřila, aby si ulevila od menstruační bolesti. Ve Spojených státech amerických je extrakt THC používán ke snižování bolesti u nemocných rakovinou, kteří podstupují chemoterapii.

Publikováno: 12.09.2004
Aktualizováno: 15.02.2014