Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Velká Británie: Zveřejněn manuál pro určování Indexu škod, plynoucích z nelegálních drog

Velká Británie: Zveřejněn manuál pro určování Indexu škod, plynoucích z nelegálních drog

Brity vyvinutý Index drogových škod je slibným nástrojem pro evaluaci drogových politik a strategií

Index drogových škod (Drug Harm Index, DHI) byl vyvinut s cílem monitorovat plnění cíle vlády „snížit škody způsobené nelegálními drogami“, jenž byl vytyčen ve zprávě o národních financích za rok 2004. DHI v sobě zahrnuje škody, kterými trpí jednotlivci a společnost v důsledku zločinů, páchaných v souvislosti s drogami, zdravotní dopady užívání drog, a dopad užívání drog a obchodu s drogami na lokální komunity. Dosahuje se toho použitím běžně dostupných údajů pro každou z daných škod, jež jsou potom zkombinovány do jediného indexu s možností konstruovat časové řady.
Původně zveřejněno: 24. května 2005
Zdroj: Oddělení „ Research Development Statistics “ britského Ministerstva vnitra
Originál tiskové zprávy: Measuring the harm from illegal drugs using the Drug Harm Index

DHI-UK.JPG
Červená čára znázorňuje reálný vývoj v hodnotách indexu. Přerušovaná modrá čára pak znázorňuje předpokládanou trajektorii, zkonstruovanou na podkladě dosud dostupných údajů. Svislé čáry znázorňují tři časové předěly v britské drogové politice (zleva doprava): zavedení nové drogové strategie (duben 1998), její aktualizaci (prosinec 2002), spočívající mj. v reklasifikaci konopí do nejnižší kategorie nebezpečnosti ilegálních drog, a zavedení vládního intervenčního (preventivně- léčebného) programu (duben 2003)
Relativní důležitost každé ze zahrnutých škod je určena ekonomickými a sociálními škodami, které způsobují. I když je DHI hlavním nástrojem pro sledování vývoje ve věci nového vládního cíle, není nástrojem jediným. DHI je třeba posuzovat spolu s « košem » dalších indikátorů, zahrnujícím počty osob, které vstupují do léčby přes trestní systém, odhady počtu problémových uživatelů drog a celkové ekonomické a společenské škody, způsobené drogami, klasifikovanými v třídě « A » (podle britské klasifikace heroin, amfetaminové drogy a kokainové drogy).
Plné znění manuálu a výzkumné zprávy je ke stažení ZDE ve formátu Portable document format (pdf). K jeho přečtení můžete potřebovat instalaci volně (zdarma) šiřitelného produktu Adobe Acrobat Reader (klikněte sem nebo na ikonu níže).
get_adobe_reader.jpg


Publikováno: 30.04.2005
Aktualizováno: 06.10.2005