Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Úzkostlivá zvířata dávají přednost alkoholu

Úzkostlivá zvířata dávají přednost alkoholu

Studie na krysách spojuje užívání alkoholu se zvýšenou úzkostností

Krysy, které byly vypěstovány tak, aby nacházely zalíbení alkoholu, jsou úzkostlivější než normální krysy a mají v mozku nižší hladinu bílkoviny, která má vztah k emocím, ke strachu a úzkostem. 4. října 2005 to oznámila britská zpravodajská agentura DeHavilland Information Services.
Původně publikováno: 10. října 2005
Zdroj: Join Together
Autor: DeHavilland I.S .
Zdrojový článek: Anxious Animals Prefer Alcohol

Tzv. „P-krysy“ mají v mozku nižší hladinu proteinu, označovaného jako CREB; když pijí alkohol, hladina CREB v mozku jim roste a úzkost ustupuje. U krys, které nepatřily k druhu P, se podobný efekt nepodařilo popsat.
Když vědci chemicky stimulovali produkci CREB, úzkost i příjem alkoholu u P-krys poklesly. Když stejným způsobem produkci proteinu CREP zablokovali u krys, které nepatřily k druhu P, ty se staly úzkostnější a začaly přijímat více alkoholu.
„Toto je první přímý důkaz, že vrozený deficit proteinu CREB má souvislost s vysokou úzkostností a pijanstvím alkoholu,“ prohlásil autor studie Sublash Pandey, ředitel neurobiologického výzkumu alkoholismu na Chicagské lékařské fakultě Univerzity v Illinois ( University of Illinois at Chicago College of Medicine ).
Výzkumníci tvrdí, že jejich objev znamená možnosti nových způsobů léčby úzkostných stavů a alkoholismu; s tím souhlasí i Ting-Kai Li, ředitel Národního ústavu pro otázky zneužívání alkoholu a alkoholismu v USA.
Tyto experimenty nám pomáhají lépe pochopit možnou roli úzkostnosti pro lidský alkoholismus,“ vysvětlil Li.
Zpráva o výzkumu byla zveřejněna 1. října 2005 ve vědeckém časopise J ournal of Clinical Investigation .

Bibliografická citace:

Pandey, S.C.; Zhang, H.; Roy, A.; and Xu, T. (2005) Deficits in amygdaloid cAMP-responsive element–binding protein signaling play a role in genetic predisposition to anxiety and alcoholism. Journal of Clinical Investigation, 115: 2762-2773.

Volně přístupný plný text zprávy:


Publikováno: 08.10.2005
Aktualizováno: 15.02.2014