Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / USA: Zneužívání alkoholu a drog přetrvává až do středního věku

USA: Zneužívání alkoholu a drog přetrvává až do středního věku

Překvapivě vysoký počet pětatřicetiletých amerických mužů a žen užívá ilegální drogy. K tomuto závěru dospěla studie Michiganské univerzity, zveřejněná v lednovém čísle (2004) American Journal of Public Health .
Původně publikováno: 13. ledna 2004
Zdroj: Yahoo Health News
Originál: Drinking, Drug Abuse Continues Into Middle Age

Podle této studie, provedené na vzorku 7 541 osob, plných 32 % amerických mužů nadměrně pije alkohol; nadměrné pití bylo definováno jako alespoň jeden případ vypití alespoň pěti standardních sklenek alkoholu v posledních dvou týdnech.
Téměř třináct procent mužů a sedm procent žen přiznalo užití marihuany v posledním měsíci. Osm procent žen a sedm procent mužů v posledním roce zneužívalo léky.
„Zjistili jsme, že zneužívání návykových látek je na počátku středního věku překvapivě rozšířeno, A také jsme zjistili, že se zdaleka neomezuje na stereotypní obraz uživatelů drog s nízkým socioekonomickým statutem,“ uvedla v tiskové zprávě hlavní autorka studie Alicia Merline z Ústavu pro Sociální výzkum Michiganské univerzity.
NAPDIS v. DEFIN.doc (NAPDIS v. DEFIN.doc - 319,50 kB)
Spolu s kolegy zjistila, že například vysokoškolsky kvalifikovaní odborníci užívají marihuanu stejně často jako příslušníci jiných profesí. Ve studii užívání marihuany uvedlo téměř deset procent vysokoškolsky vzdělaných profesionálů.
Výzkumníci rovněž zjistili silnou spojitost mezi kouřením cigaret ve věku 35 let a zkušeností ze střední školy. Ti účastníci studie, kteří kouřili ve třetím ročníku, v pětatřiceti letech kouřili s dvanáctkrát větší pravděpodobností než ti, kteří ve třetím ročníku nekouřili.
Pokud účastník studie ve třetím ročníku střední školy kouřil denně, měl 42x vyšší pravděpodobnost, že bude kouřit i v pětatřiceti.
Dokonce i pouhý jednorázový experiment s kouřením na střední škole zvýšil pravděpodobnost kuřáctví v pětatřiceti víc než třikrát.
Výzkumníci rovněž zjistili podobné vzorce užívání pro epizodické pijáctví a užívání marihuany a ilegálních drog. Tak například lidé, kteří byli ve třetím ročníku střední školy pijáky, jsou oproti svým vrstevníkům s trojnásobně vyšší pravděpodobností těžkými pijáky i v pětatřiceti.
Ti, kteří v sedmnácti už za sebou měli experiment s marihuanou, užívají marihuanu 8x pravděpodobněji i v pětatřiceti letech. A ti, kteří ve třetím ročníku už měli zkušenost s jinou ilegální drogou než marihuanou, užívají v pětatřiceti pětkrát pravděpodobněji kokain a třikrát pravděpodobněji zneužívají léky.
Podle téže studie lidé, kteří žijí ve fungujícím manželství, s mnohem menší pravděpodobností kouří, silně pijí, užívají marihuanu nebo jiné nezákonné drogy či léky než jejich vrstevníci, kteří žijí sami, jsou rozvedení nebo žijí v odloučeném manželství.

Publikováno: 17.01.2004
Aktualizováno: 15.02.2014