Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / USA: Zhruba polovina léčených je závislá současně na ilegálních drogách a na alkoholu

USA: Zhruba polovina léčených je závislá současně na ilegálních drogách a na alkoholu

Americký Národní přehled poskytovatelů léčby zneužívání psychotropních látek za rok 2003 ( National Survey of Substance Abuse Treatment Services (N-SSATS): 2003 ) zjistil, že v tzv. „průměrném dni roku 2003“ bylo pro závislost ve Spojených státech léčeno celkem 1,1 miliónu pacientů. Z nich zhruba 47 % trpělo současně závislostí na alkoholu i nelegálních drogách.
Původně publikováno: 8. listopadu 2004
Zdroj: Join Together
Originál: Nearly Half in Treatment Have Both Alcohol, Other Drug Addiction

Tato informace byla zveřejněna americkým Úřadem pro léčbu závislostí a duševních poruch ( Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA) ) v rámci výroční zprávy výše zmíněného přehledu služeb v oblasti léčby zneužívání psychotropních látek a závislostí. Z tohoto průzkumu dále vyplynulo, že 30 % pacientů bylo léčeno jen pro zneužívání nelegálních drog a 20 % jen pro zneužívání alkoholu.
Průzkum se soustředil na 1 092 546 osob, které byly v léčbě závislosti dne 31. března 2003. Z těchto pacientů bylo 87 procent v ambulantní léčbě, 11 % v nezdravotnické pobytové léčbě (především terapeutických komunitách – pozn. red. drogy-info.cz) a 2 procenta byla hospitalizována.
„N-SSATS je momentkou stavu poskytování léčby zneužívání psychotropních látek ve Spojených státech amerických,“ uvedl ředitel SAMHSA Charles Curie. „Tato data pomohou našemu úřadu, vládám jednotlivých států a samosprávám pochopit povahu a rozsah státem podporovaných a dalších léčebných zařízení a odhadnout budoucí potřeby. N-SSATS rovněž představuje nástroj pro analýzu trendů v léčebných službách a umožňuje také provést srovnávací analýzy pro celé USA, jednotlivé státy i regiony."

Pozn. drogy-info - Stav v ČR:

Obdobou tohoto amerického přehledu je v rámci Evropské unie indikátor „Poptávka po léčbě ( Demand for Treatment ).“ Data jsou ale sbírána nikoliv nárazově, jak je tomu ve Spojených státech, ale průběžně (nezohledňují stav v arbitrárně zvoleném „typickém dni,“ ale monitorují stav po celý rok).
V České republice je na incidenční bázi (zohledňoval jen případy pacientů, kteří žádali v daném roce o léčbu poprvé v životě) sbírán od roku 1996, na prevalenční bázi (zohledňuje všechny pacienty a klienty nízkoprahových zařízení v daném roce) pak od roku 2003. Od roku 1996 jsou příslušná data sbírána Hygienickou službou za koordinace Hygienické stanice hl. m. Prahy .; od roku 2003 Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti (NMS) doplnilo ve spoluprácí s Asociací neziskových organizací stávající systém databází poskytování služeb v nízkoprahových zařízeních (tzv. FREEBASE ).
V rámci NMS působí pro zajištění konzistence, kvality a usnadnění sběru těchto dat odborná skupina .

Publikováno: 14.11.2004
Aktualizováno: 15.02.2014