Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / USA: Souhrnná studie o ekonomické výhodnosti jednotlivých typů léčby

USA: Souhrnná studie o ekonomické výhodnosti jednotlivých typů léčby

Výzkumníci Ústavu pro výzkum léčby při Pensylvánské univerzitě (Treatment Research Institute at the University of Pennsylvania) v únoru 2005 zveřejnili přehledovou studii o ekonomické výhodností (cost effectivity) jednotlivých typů léčby závislostí, nazvanou „Ekonomický přínos drogové léčby: Kritický přehled vědomostí pro potřeby držitelů rozhodovacích pravomocí.“ Zprávu o tom přineslo 28. března 2005 periodikum Alcoholism & Drug Abuse Weekly.
Původně zveřejněno: 28. března 2005
Zdroje: Join Together & Alcoholism & Drug Abuse Weekly
Autor: Treatment Research Institute
Originál: Study Reviews Treatment Cost-Effectiveness Findings

Výzkumníci provedli analýzu nákladovosti s cílem určit účinné postupy pro různé modality léčby zneužívání (legálních a nelegálních) psychotropních látek; do studie zahrnuli pobytovou i ambulantní abstinenčně orientovanou léčbu, udržovací metadonovou léčbu, a léčbu specifické populace.
Zpráva zahrnuje analýzu nákladů a výnosů zlepšení stavu pacientů; v rámci tohoto typu studií musí program dosáhnout poměru výnosů k nákladům (BCR) alespoň 1 nebo vyšší.

Souhrn základních zjištění:

1) Léčby, založené na vědecky ověřených postupech, dosahují klinicky významných snížení co do užívání nelegálních drog a alkoholu a co do zdravotního a sociálního stavu pacientů.
2) Pobytové programy mohou být u vysoce rizikové populace účinnější než programy ambulantní, ambulantní programy ale snižují užívání návykových látek za vynaložení nižších nákladů.
3) Ambulantní programy, doplněné další péčí, jsou úspěšnější než bez ní.
4) Krátkodobé intervence, zaměřené na pacienty zneužívající alkohol, mohou být efektivních jen za některých podmínek.
5) Léčba ve vězení je ekonomicky výhodná jen tehdy, je-li doplněna o péči a služby po propuštění.
Plné znění zprávy Economic Benefits of Drug Treatment (upozornění: po kliknutí je ihned zahájeno stahování) v angličtině je ke stažení ve formátu PDF z archivu na stránkách Treatment Research Institute at the University of Pennsylvania.

Publikováno: 09.04.2005
Aktualizováno: 15.02.2014