Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / USA: Slibný vývoj vakcíny pro léčbu závislostí

USA: Slibný vývoj vakcíny pro léčbu závislostí

Podle zpráv z podzimu 2004 došlo k pokroku ve snahách o aktivaci imunitního systému tak, aby blokoval účinky nikotinu či kokainu. Američtí a angličtí vědci jsou podle svých tvrzení blíže k dokončení vakcíny, jež má léčit závislost. Upozorňují ale, že než se takový lék dostane na trh, bude to ještě trvat několik let.
Původně zveřejněno: 5. října 2004
Zdroj: Wall Street Journal (US)
Autor: Christopher Windham
Originál: Vaccine to Combat Addictions Shows Promise

Vakcíny by se mohly stát užitečným pomocným nástrojem v léčení závislosti na kokainu, nikotinu a dalších látkách. Prozatím vědci vyvinuli celý arsenál léků, jež mají blokovat bažení anebo léčit příznaky odnětí drogy; vakcíny ale mají fungovat zcela jiným způsobem, totiž aktivovat imunitní systém, jenž by pak blokoval účinky látek typu kokainu či nikotinu v těle.
Výroba protilátek
Aby takovou vakcínu vyrobili, vědci kombinují deriváty kokainu či nikotinu s bílkovinou typu benigní verze toxinu cholery – jedovaté látky, která během bakteriální infekce způsobuje průjem. Když je pak pacientovi injekčně podána například nikotinová infekce, tělo si proti ní vytváří protilátky. Pokud daná osoba potom kouří, protilátky se naváží na nikotin hned po jeho vstupu do pacientova systému, a to zabrání většině čistého nikotinu vstoupit do mozku. Nikotin je pak metabolizován v játrech a vyloučen z těla.
Dvě společnosti, využívající obdobnou metodu – Nabi Biopharmaceuticals z floridské Boca Raton a Xenova Group PLC ze Slough v Anglii – jsou v tomto výzkumu nejdále a začaly už s testováním na lidech.
Omezením "očkování" těmito vakcínami je nutnost častých injekcí, protože protilátky se nevytvářejí trvale. Vládní vědci říkají, že na závislého se máme dívat jako na někoho, kdo trpí chronickou nemocí – jako třeba cukrovkou.
Přestože je testování v samém počátku, Xenova prohlásila na červnovém kongresu Společnosti pro problémy drogové závislosti ( CPDD ), že podle prvních výsledků na malé skupině uživatelů kokainu zabránila vakcína relapsu (návratu k užívání drog).
Nabi minulý týden zveřejnilo výsledky malého pokusu na 68 kuřácích, který měl ověřit bezpečnost a zjistit množství produkovaných protilátek. Přestože výzkumný protokol nebyl zaměřen na zjištění toho, kdo a jak přestal kouřit, Nabi prohlásilo, že 33 % z malé skupiny kuřáků, kteří dostávali nejvyšší dávku vakcíny NicVAX, přestalo kouřit, zatímco ve skupině, která dostávala placebo (neúčinnou náhražku), přestalo kouřit jen 9 %. Výsledky ale nejsou považovány za statisticky významné. Nabi ani Xenova, které dostávají mnohamilionové granty od americké federální vlády, neočekávají uvedení léku na trh před rokem 2007.
Potenciální trh pro nové přístupy v léčbě závislostí je obrovský
Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ( CDC ) odhaduje počet kuřáků jen v USA na 46 miliónů; sedmdesát procent z nich chce s kouřením přestat. Dva milióny Američanů navíc podle průzkumu Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí pravidelně užívají kokain.
Podle odborníků mnohé z přístupů léčby závislostí, založené na potlačování bažení po droze nebo na léčbě abstinenčních příznaků, dosud často selhávají, protože jejich nedostatkem jsou vedlejší účinky. Ty spočívají především v útlumu a depresích.
Propasti abstinence
Podle vědců je slibným prvkem vakcíny fakt, že tato metoda především zabraňuje kokainu, nikotinu a dalším zneužívaným látkám, aby se vůbec dostaly k mozku. Teoreticky tak závislý nikdy nepocítí příznivé či euforizující účinky drogy a nemusí se tak ani vyrovnávat s následným utrpením abstinence.
„Můžete se zbavit vedlejších příznaků, pokud zabráníte droze překročit mozkovou bariéru,“ říká Margaret Haney, docentka klinické neurologie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku . Docentka Haney zároveň pracuje jako výzkumnice ve studii kokainové vakcíny firmy Xenova.
Vakcína neumí potlačit bažení (touhu) po droze, experti ale předpovídají kombinaci různých typů léčeb.
Omezením "očkování" těmito vakcínami je nutnost častých injekcí, protože protilátky se nevytvářejí trvale. Vládní vědci říkají, že na závislého se máme dívat jako na někoho, kdo trpí chronickou nemocí – jako třeba cukrovkou.
„Přemýšlejte o závislosti jako o něčem, co umíme zvládat, ale ne léčit,“ říká Frank Vocci, ředitel divize farmakoterapie a zdravotních následků zneužívání drog v americkém Národním ústavu pro (otázky) zneužívání drog ( NIDA ).

Publikováno: 08.10.2004
Aktualizováno: 15.02.2014