Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Spojnice mezi konopím a schizofrenií se dále rozmlžuje

Spojnice mezi konopím a schizofrenií se dále rozmlžuje

Můžete se z kouření marihuany zcvoknout? Právě když britská vláda (před volbami – pozn. red. drogy-info) dumala nad náznaky, že konopí může způsobovat psychické problémy, studie přišla s poznatkem, že podobné spojení je mnohem méně jednoznačné, než se mělo za to.
Původně publikováno: 16. dubna 2005
Zdroj: New Scientist
Autor: Editorial
Originál: Cannabis and schizophrenia link blurs further

Velká Británie loni snížila klasifikaci konopí na nejnižší stupeň „C“ a tak je postavila na roveň steroidům a některým lékům proti depresím, které jsou k dostání na předpis. V březnu ale vláda oznámila plán na přezkoumání svého rozhodnutí. Některé studie naznačovaly, že dlouhodobé užívání konopí by mohlo zvyšovat riziko vývoje schizofrenie (viz New Scientist z 26. března, str. 44 ). Jiné studie propojovaly tuto drogu s mírnějšími „schizofrenními znaky,“ jež zahrnují víru v podivné, magické věci, a sociální paranoiu (strach ze společnosti).
Jason Schiffman z Havajské univerzity v Honolulu se snažil zjistit, zda lidé s těmito „znaky“ mají větší pravděpodobnost, že začnou užívat konopí. Spolu kolegy distribuoval 189 studentům dotazníky o jejich užívání konopí. V dotazníku se jich rovněž ptali, zda někdy zažili některé ze „schizofrenních znaků“ – a pokud ano, kdy se tak stalo poprvé.
Výsledky studie prokázaly, že většina lidí z jeho vzorku, kteří v současnosti užívají konopí, zažili „schizofrenní znaky“ již před prvním užitím drogy ( Psychiatry Research, vol 134, str. 37 ). Schiffman přiznává, že rozsahem omezená studie „přináší více otázek než odpovědí“ – například nijak nevysvětluje, proč lidi s takovými znaky marihuana tolik přitahuje.

Publikováno: 15.05.2005
Aktualizováno: 15.02.2014