Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Spojitost konopí s psychózou závisí na věku prvního užití

Spojitost konopí s psychózou závisí na věku prvního užití

Podle nizozemsko-německé studie, zveřejněné 1. prosince 2004, může až polovina těch kuřáků konopí, kteří jsou psychicky zranitelní jeho účinnými látkami, skončit v nemocnici kvůli psychóze. Podle autorů studie je v populaci až 10 % lidí, kteří mají tendence k paranoidním myšlenkám nebo k velikášství; a právě pro ně může konopná droga znamenat spuštění psychotických bludů.
Původně publikováno: 2. prosince 2004
Zdroj: Independent
Autoři: Jeremy Laurance, Health Editor
Původní název: Cannabis Link to Psychosis Depends on Age of First Use

Maastrichtská univerzita prováděla po čtyři roky studii, jíž se účastnilo 2 437 lidí, jež pravidelně kouřili marihuanu a u nichž před tím, než s marihuanou začali, byla identifikována zvýšená náchylnost k psychóze. U plné poloviny z nich se během těchto čtyř let vyvinuly psychotické příznaky. To byl více než dvojnásobek proti kontrolní skupině stejně postižených lidí, kteří nekouřili tuto drogu, a více než třikrát více oproti kontrolní skupině, kde nebyli lidé se zvýšeným rizikem psychózy a kde se marihuana nekouřila.
Spojitostí mezi konopím a psychózou se zabývalo už pět studií, tato je ale první, které se podařilo kvantifikovat riziko pro psychicky zranitelné jedince.
Druhého prosince se v Londýně konal mezinárodní seminář, který se zabýval tématem zdraví a konopí. Organizoval jej londýnský Psychiatrický ústav.
Profesor psychiatrie v londýnském Psychiatrickém ústavu Robin Murray řekl, že je třeba se vážně zabývat popularitou konopí spolu s jeho zvyšující se potencí a nižším věkem, kdy je lidé začínají kouřit. Srovnal vzrůstající počet duševně nemocných za účasti konopí k epidemii srdečních nemocí slovy: „Víme, že prekursorem infarktu (u lidí se srdeční chorobou) je obezita a nedostatek pohybu. Teď zjišťujeme prekursory psychózy.“
Konopí je třetí nejpopulárnější rekreační drogou po alkoholu a tabáku; profesor Murray také upozornil, že je otázkou, proč „konopných psychóz“ není mnohem více.“Možná to má něco společného s věkem, v němž s tím začnete. Čím dříve k tomu dojde, tím vyšší je riziko,“ domnívá se.
Australský výzkum ukázal, že průměrný věk, v němž se tam začíná s konopím, se od sedmdesátých let minulého století snížil z věku kolem 20. roku někam k patnácti. V Holandsku to je 13-14 let, v Anglii neoficiální odhady hovoří o 15-16 letech.
Minulý týden bylo zveřejněno, že 40 % britských patnáctiletých už má s konopím zkušenost – a to je vyšší procento než kdekoliv jinde v Evropě. Zerrn Atakan z Národního pracoviště pro psychózy v jiholondýnské nemocnici Maudsley prohlásila, že čím dříve začnou lidé užívat konopí, tím větší mají pravděpodobnost, že se na ní stanou závislí. „Pokud to kouříte před sedmnáctým rokem, podle zobrazovacích studií dochází ke strukturálním změnám mozku.“
Podle Atakan také existují studie těhotných kuřaček marihuany, které prokázaly změny v mozcích jejich dětí, když byly starší.
Ve vlastní (prospektivní) studii, jejíž online verze je ke shlédnutí na webu British Medical Journal , sledoval Jim van Os s kolegy z Maastrichtské univerzity 2347 mladých Němců.
Marjorie Wallace, ředitelka dobročinné organizace Sana, která se stará o duševně nemocné, k tomu řekla: „Britská pozice hlavního konopného města Evropy může mít skryté a ničivé následky.“

ZDRAVOTNĚ PROSPĚŠNÉ VLASTNOSTI KONOPÍ

* Konopí bylo označeno za „aspirin 21, století,“ protože v něm byly nalezeny látky, které by mohly chránit mozek před důsledky stárnutí.
* Doposud největší studie o konopí na světě z loňského listopadu došla k závěru, že konopí snižuje bolesti a zlepšuje kvalitu života nemocných s roztroušenou sklerózou.
* Podobně jako je tomu u alkoholu, s mírou užívaná konopná droga podporuje uvolnění a radostné pocity, které jsou prospěšné lidskému zdraví.

ZDRAVOTNÍ RIZIKA

* Pravidelné kouření konopí má spojitost se zvýšeným rizikem schizofrenie a depresí.
* Téměř 80 procent nových případů psychózy v (britských) psychiatriích jsou spuštěny zneužíváním konopí.
* Vykouření tří jointů (bez filtru) škodí plicím zhruba stejně jako vykouření 20 filtrovaných cigaret s tabákem.
* Droga zkresluje vnímání, zhoršuje krátkodobou paměť (na prožitky pod vlivem drogy) a může způsobit halucinace.
* U habituálních (každodenních intenzivních) uživatelů konopí byl popsán syndrom, projevující se ztrátou motivace.

Publikováno: 19.12.2004
Aktualizováno: 15.02.2014