Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Poziční dokument Světové zdravotnické organizace o vězeních, drogách a harm reduction

Poziční dokument Světové zdravotnické organizace o vězeních, drogách a harm reduction

Světová zdravotnická organizace v pozičním dokumentu naléhala na zavádění přístupu minimalizace škod ve vězeních

Regionální kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu po zhodnocení přesvědčivých důkazů o tom, že opatření harm reduction (minimalizace škod) chrání zdraví vězňů, zveřejnila výzvu k veřejné akci [1 ]. Oficiální poziční dokument shrnuje výše zmíněné důkazy a nabízí je jednotlivým státům jako podklad pro spuštění okamžité akce. Oba materiály byly distribuovány všem evropským ministerstvům zdravotnictví [2] s nadějí, že to držitele rozhodovacích pravomocí přiměje k zavedení opatření minimalizace škod napříč jejich národními trestními systémy.
Původně publikováno: 14. července 2005
Zdroj: Eurosurveillance Weekly
Autoři: Redakční tým evropského odborného epidemiologického periodika Eurosurveillance ( Eurosurveillance Editorial Office )
Originál: WHO status paper on prisons, drugs and harm reduction

V dokumentu jsou vyjmenovány nejrůznější zdravotní hrozby, jimž lidé ve vězeních musejí čelit, počínaje infekcí HIV a injekčním užíváním drog a konče vysokou frekvencí tuberkulózy v tomto prostředí, hepatitidou B a C, rizikovým sexuálním chováním a nebezpečně prováděným tetováním. Také se zabývá dalšími zdravotními hrozbami včetně sebevražd, sebepoškozování a duševních nemocí. Hlavním argumentem ale je, že přenos HIV/AIDS ve vězeních a společnosti obecně může a měla by být snižována pomocí široce zaváděných opatření minimalizace škod.
Dokument WHO dokládá, že na výběr je kontinuum přístupů a modelů, jejich přijetí je třeba zvážit, protože objem důkazů svědčící ve prospěch minimalizace je příliš masivní, než aby ji bylo možno nadále ignorovat. Dokument negativně hodnotí skutečnost, že se politika minimalizace škod liší nejen mezi jednotlivými zeměmi, ale že se její zavádění v jednotlivých zemích dokonce liší vězení od vězení – a že pokrok je pomalý.
Minimalizace škod (harm reduction) je v dokumentu definována jako koncept, založený na principech ochrany veřejného zdraví a lidských právech; cílem přístupu harm reduction je snížit negativní zdravotní následky, které se váží k některým typům chování a k pobytu ve vězení. Mnohé aspekty minimalizace škod – zejména systémy výměny jehel a injekčního náčiní obecně – jsou často nazírány jako neslučitelné a národními a lokálními přístupy ve vězeňství, které si kladou za cíl naprostou abstinenci vězňů ode drog a sexu. Dokument WHO dokládá, že na výběr je kontinuum přístupů a modelů, jejich přijetí je třeba zvážit, protože objem důkazů svědčící ve prospěch minimalizace je příliš masivní, než aby ji bylo možno nadále ignorovat. Dokument negativně hodnotí skutečnost, že se politika minimalizace škod liší nejen mezi jednotlivými zeměmi, ale že se její zavádění v jednotlivých zemích dokonce liší vězení od vězení – a že pokrok je pomalý.
Dokument shrnuje klíčové přístupy, které by měly být zavedeny, včetně:
- důležitosti informovanosti a vzdělávání pro vězně a pro personál věznic pomocí řady kanálů, včetně osobních pohovorů
- posledních znalostí o detoxikační a substituční léčbě
- posledních znalostí o výměně jehel a systémech desinfekce (injekčního nářadí)
- léčby a péče o osoby s HIV/AIDS
V dokumentu se navrhují minimální standardy pro opatření minimalizace škod ve vězeních, včetně tří naléhavých opatření, nutných ve všech vězeňských systémech:
1) Komplexní léčebné programy pro vězně, závislé na drogách
2) Programy výměny jehel, ekvivalentní službám, které jsou dostpné na svobodě, nebo – pokud to není proveditelné
3) Účinné desinfekční systémy pro injekční a tetovací náčiní, podpořené dobrou informovaností a tréninkem (pro vězně)
Spoluautory dokumentu byla řada odborníků a odborných skupin, včetně Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost [ EMCDDA ) a Evropské sítě pro otázky drog a prevence infekcí ve vězeních ( ENDIPP ). Dokument zahrnuje také obsáhlý seznam hlavních informačních zdrojů a bibliografických odkazů.

Odkazy

(1) Status Paper on Prisons, Drugs and Harm Reduction. Copenhagen: World Health Organization Regional Office for Europe; May 2005. ( http://www.euro.who.int/document/e85877.pdf )
(2) Prison health: a threat or an opportunity? Lancet 2005; 366: 1.

Připojené soubory

WHO-prisons_drugs_hr.pdf (WHO-prisons_drugs_hr.pdf - 270,34 kB)

Publikováno: 14.07.2005
Aktualizováno: 15.02.2014