Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Marihuana zřejmě způsobuje růst nových buněk v mozku

Marihuana zřejmě způsobuje růst nových buněk v mozku

Podle výsledků kanadské studie podávání syntetické obdoby účinné složky marihuany urychluje růst nervových buněk o 40 %

Syntetická látka, podobná delta-9-THC (aktivní složce marihuany) způsobuje v krysím mozku růst nových buněk. Nejzajímavější na tom je, že u krys je růst těchto buněk zřejmě spojen se snížením úzkostlivosti a deprese. Takové výsledky naznačují, že marihuana – nebo její deriváty – mohou být pro mozek prospěšné.
Původně publikováno: 14. října 2005
Zdroj: New Scientist
Autor: Kurt Kleiner
Citováno v: Journal of Clinical Investigation
Originál: Marijuana Might Cause New Cell Growth In The Brain

U savců jsou nové nervové buňky neustále produkovány v oblasti mozku, zvané hippocampus, jež má vztah k učení, paměti, úzkostlivosti a depresi. Prokázalo se, že jiné rekreační drogy – alkohol, nikotin a kokain – růst buněk v této oblasti snižují. Docent Xia Zhang se spolu s kolegy z kanadské University of Saskatchewan rozhodl zjistit, jak na krysí mozek účinkuje syntetický kanabinoid, zvaný HU210.
Zjistili, že desetidenní podávání dvou vysokých dávek HU210 denně zvýšilo rychlost vzniku nervových buněk – neurogenezi – v hippocampu o zhruba 40 %.

Jako Prozac?

Předešlé studie prokázaly, že antidepresivum fluoxetin ( Prozac ) také zvyšuje růst nervových buněk; podle výsledků těchto studií je právě růst těchto buněk zodpovědný za protiúzkostlivý efekt Prozacu. Zhanga zajímalo, zda to platí i pro kanabonoidy, a tak provedl na krysách testy změn chování.
Když byly krysy po podání kanabinoidů vystaveny stresu, vykazovaly méně známek úzkostnosti a deprese než krysy, které kanabinoidovou kúrou neprošly. Když byla těmto krysám pomocí ozáření rentgenem zastavena neurogeneze, účinek zmizel. To by mohlo znamenat, že pozitivní změna chování je způsobena růstem buněk.
V jiné studii, jíž provedl Barry Jacobs z Princetonské univerzity , byl myším podáván přírodní delta-9-tetrahydrocannabinol (THC). Jacobs ale žádné známky neurogeneze nenalezl, a to bez ohledu na výši dávky a délku podávání. Výsledky studie budou prezentovány na setkání Společnosti pro neurovědy, která proběhne letos v listopadu ve Washingtonu.
Podle Jacobse by HU210 a THC nemusely mít stejné účinky. Jinou možností je, že kanabinnoidy mají různé účinky na různé druhy hlodavců – což by nechávalo otevřenou otázku po jejich účincích na lidi.
Podle Zhanga je třeba dalšího výzkumu, který objasní, zda bude lze kanabinoidy jednoho dne použít pro léčbu lidské deprese.

Publikováno: 14.10.2005
Aktualizováno: 15.02.2014