Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Marihuana ulevuje od bolesti, vznikající díky poškozením nervů při HIV/AIDS

Marihuana ulevuje od bolesti, vznikající díky poškozením nervů při HIV/AIDS

SAN FRANCISCO (Reuters Health) – Podle výsledků pilotní studie zřejmě kouření marihuany ulevuje od bolesti, kterou trpí lidé, jimž infekce HIV (syndrom snížené imunity) poškodila nervová zakončení.
Původně publikováno: 12. února 2004
Zdroj: Reuters (Wire)
Copyright: 2004 Reuters Limited
Originál: MARIJUANA EASES HIV-RELATED NERVE PAIN

Difúzní bolest nervů – tzv. neuropatie – představuje problém pro mnoho nakažených HIV. Preklinický výzkum naznačuje, že účinné složky konopí mohou být účinnou léčbou neuropatické bolesti. Spolu se svými kolegy to uvedla dr. Cheryl Jay(ová) z katedry Neurologie Kalifornské university v San Franciscu (University of California) tento týden na 11. výroční konferenci o retrovirální terapii ( 11th Annual Retrovirus Conference) .
Během pokusu bylo 16 nakaženým HIV po týden podávány k vykouření tři marihuanové cigarety denně. Cigarety podávala lékárna Všeobecné nemocnice v San Francisku ( San Francisco General Hospital ). Všichni pacienti měli už s kouřením marihuany zkušenost, žádný z nich ji ale nekouřil nejméně 30 dní před pokusem.
Čtrnáct z účastníků studie byli muži a jejich průměrný věk byl 43 let. Neuropatií trpěli v průměru 6 let.
Snížení bolesti bylo posuzováno pomocí vizuální stupnice v rozpětí 0-100 bodů. Cílem bylo dosáhnout 30% snížení průměrné denní bolesti. “To je celkem typický standard pro studie o bolesti; takové snížení se považuje za klinicky smysluplný výsledek co do úlevy od bolesti,” řekla Jay agentuře Reuters.
Na konci sedmidenního období se míra bolesti v průměru snížila ze 47 bodů na 20. Dvanáct ze šestnácti účastníků dosáhlo cíle třicetiprocentního snížení bolesti, uvedla Jay.
Dodala, že právě začal randomizovaný pokus s placebem, do něhož bylo zatím zařazeno 20 z plánovaných padesáti účastníků.

Publikováno: 21.02.2004
Aktualizováno: 15.02.2014