Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Konopí může zabránit ztrátě paměti, k níž dochází při Alzheimerově nemoci

Konopí může zabránit ztrátě paměti, k níž dochází při Alzheimerově nemoci

Vědci jednoho ze špičkových španělských výzkumných středisek oznámili v únoru 2005 objev důkazů o tom, že konopí pomáhá předcházet ztrátám paměti, jimiž trpívají nemocní Alzheimerovou nemocí.
Původně publikováno: 24. února 2005
Zdroj: The Guardian
Autor: Ben Sills in Madrid and Ian Sample
Originál: Cannabis May Help Prevent Alzheimer's Memory Loss

Jejich studie podle všeho prokazuje, že THC – hlavní aktivní psychotropní látka, obsažená v konopí – brání v aktivitě buňkám, které poškozují mozkové neurony.
I když jsou výsledky studie pouze předběžné, svépomocné skupiny pacientů je přivítaly.
„V současnosti nemáme na Alzheimera žádný dobrý lék. Existuje několik takových, které zmirňují symptomy, ale nic, co by zastavovalo samotnou nemoc,“ říká Susanne Sorensen, vedoucí výzkumu Alzheimerovské společnosti.“
Doktorka Sorensenová varuje, že i když blahodárné účinky konopí vypadají slibně, lidé by neměli začít marihuanu užívat ve snaze pomoci své paměti, a to vzhledem k vedlejším efektům drogy.
Ztráty paměti u Alzheimerovských pacientů nejsou dosud plně objasněny, má se ale za to, že příčina alespoň částečně spočívá v buňkách, zvaných mikroglie, které v mozku obklopují neurony. Při Alzheimerově nemoci se činnost mikroglií vymkne kontrole, ničí neurony a celé oblasti mozku. Tým doktorky de Ceballos provedl dva nezávislé experimenty za použití buněk lidského mozku a mozku krys, které prokázaly, že THC inhibuje aktivitu mikroglií a tím snižuje ztráty paměti.
Podle dr. de Ceballos výsledku ukazují, že by THC mohly zabraňovat u Alzheimeriků ztrátě paměti, jakkoliv je příčiny tohoto jevu ještě třeba dále zkoumat.
Podle ní bude dalším stádiem jejího výzkumu test na krysách za použití syntetické náhražky THC, která by inhibovala aktivitu mikroglií a přitom krysy neintoxikovala.
„Než budeme doopravdy vědět, zda je možno postup Alzheimerovy nemoci tímto způsobem zastavit, čeká nás ještě dlouhá cesta,“ dodala.

Publikováno: 26.02.2005
Aktualizováno: 15.02.2014