Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Kanadští pacienti dostávají marihuanu od vlády

Kanadští pacienti dostávají marihuanu od vlády

Původně publikováno: 27. srpna 2003
Autor: Tom Cohen
Zdroj: Associated Press
Originál: Canada Patients Get Government Marijuana
Jari Dvorak si v úterý koupil dvě unce marihuany (asi 55 gramů – pozn. drogy-info.cz) a má z toho radost. Na rozdíl od minulosti se ale tentokrát celá transakce neodehrála někde v temné uličce a nemusel se schovávat před policií. Tentokrát si totiž dvaašedesátiletý Dvorak vyzvedl svou zásobu u lékaře a tak se stal jedním z prvních pacientů, jenž dostává vládou vypěstovanou marihuanu. Zaplatil 242 (kanadských) dolarů včetně daně.

„Vykouřím vždycky jen trochu – tak, aby to zafungovalo,“ říká dvaašedesátiletý HIV-pozitivní Dvorak, jeden z několika set Kanaďanů, kteří smějí užívat k léčení bolesti, nevolnosti a dalších příznaků neléčitelných nebo chronických nemocí lékařskou marihuanu.
Kanadská vláda program spustila minulý měsíc. V jeho rámci dodává pacientům marihuanu, která se na vládní zakázku pěstuje v bývalém dole na měď v severní Manitobě, přeměněném na podzemní skleník.
Kanada oznámila záměr zavést lékařskou marihuanu poprvé v roce 2000 a už v témže roce zadala pěstování vládních zásob v opuštěné důlní šachtě v manitobském Flin Flonu. Nové předpisy vstoupily v platnost 30. července 2001 a rozšířily počet Kanaďanů, kteří směli lékařskou marihuanu užívat; také jim dovolila, aby si ji pěstovali nebo aby určili, kdo ji bude pěstovat pro ně.
Dvorak svou novou zásobu popisuje jako světle zelenou s nádechem do oranžova; připomíná prý mletý tabák a distribuuje se ve vakuově zatavených sáčcích. „Kdyby to tu leželo kolem, poznal bych, že je to marihuana – zvlášť kdybych k tomu mohl přičichnout.“
Držení marihuany je v Kanadě prozatím i nadále zločinem, i když vláda navrhla malá množství marihuany – zhruba do 15 gramů – trestat jen blokovou pokutou podobně jako dopravní přestupky. Americké úřady Kanadu varovaly, že v takovém případě by mohly přistoupit ke zpřísnění hraničního režimu.
Ministryně zdravotnictví Anne McLellanová v červenci oznámila záměr vlády prodávat vlastní marihuanu v reakci na rozhodnutí ontarijského soudu, který vládě nařídil zajistit k tomu oprávněným pacientům legální zásobu. Rozhodnutí soudu říká, že současné zákony nutí „vážně nemocné, zranitelné lidi stýkat se kvůli obstarání léku se zločineckým podsvětím.“
Podle pravidel programu mohou indikovaní pacienti kupovat 30 gramů marihuany za 105 kanadských dolarů (asi 2300 Kč – pozn. red. drogy-info.cz) . Licencovaní pěstitelé mohou od vlády jednou ročně nakoupit sáčky po třiceti semenech psychoaktivního konopí za 15 dolarů (cca 330 Kč) .
Dvorak svou zásobu dostal s něčím, co viděl poprvé – s analýzou obsahu. Ta říká, že obsah THC v jeho konopí je 10,2 %; na ulici se vyskytuje marihuana s obsahem této látky v rozpětí od 3 do 18 procent. Tetrahydrocannabinol čili THC je psychoaktivní složkou marihuany.
Dvorak ji kouří každé ráno, aby si ulevil od nevolnosti, jež mu způsobují již 15 let užívané léky proti AIDS.
„Jsem tak šťastný, že to vláda splnila,“ říká Dvorak. „A jestli v tom bude pokračovat? Uvidíme.“
McLellanová prohlásila úvodní program za dočasné opatření, které má naplnit soudní rozhodnutí do doby, než se projedná vládní odvolání proti rozsudku.
Kanada oznámila záměr zavést lékařskou marihuanu poprvé v roce 2000 a už v témže roce zadala pěstování vládních zásob v opuštěné důlní šachtě v manitobském Flin Flonu. Nové předpisy vstoupily v platnost 30. července 2001 a rozšířily počet Kanaďanů, kteří směli lékařskou marihuanu užívat; také jim dovolila, aby si ji pěstovali nebo aby určili, kdo ji bude pěstovat pro ně.
Směrnice rovněž otevřela cestu pro distribuci marihuany, kterou vypěstuje vláda – ale ministerstvo McLellanové později oznámilo, že než bude marihuana dostupná, musí se provést další testy účinků lékařské marihuany a také testy její kvality.
V důsledku toho došlo loni k vynesení rozsudku, jež vládě uložil nabídnout legální zdroj a nenutit pacienty k nákupům na pouličním (černém) trhu.
Uživatelé lékařské marihuany si stěžovali, že kanadský systém je ve skutečnosti byrokratickým labyrintem, jehož cílem je celý problém zadusit a nikoliv poskytnout marihuanu potřebným. Zatímco stovky pacientů federální výjimku k pěstování a držení marihuany dostali, jiní nebyli s to najít lékaře, který by jejich žádost podepsal.
Dvorak o sobě říká, že „má štěstí,“ protože jeho doktor má „soucit“ a porozumění. Odmítl sdělit jeho jméno.
V USA je omezené užívání marihuany k léčebným účelům dovoleno v devíti státech: v Aljašce, Arizoně, Kalifornii, Coloradu, Havaji, Maine, Nevadě, Oregonu a Washingtonu.
Bushova administrativa požádala Nejvyšší soud o rozhodnutí, zda může za předpis na marihuanu lékaře zbavit licence k předepisování léků. Odvolala se také proti rozsudku Devátého amerického odvolacího soudu, který federální vládě zakázal za takový předpis lékaře jakkoliv postihovat.
Související internetový zdroj: web kanadského ministerstva zdravotnicví - Health Cananda .

Publikováno: 04.09.2003
Aktualizováno: 15.02.2014