Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Kanada: Zařízení pro hygienickou aplikaci drog je mezi narkomany oblíbeno

Kanada: Zařízení pro hygienickou aplikaci drog je mezi narkomany oblíbeno

Zařízení pro hygienickou aplikaci drog se snaží sloužit pěti tisícům vancouverských závislých. Podle jednoho ze sociálních pracovníků se ale ocitají v ohrožení léčebné programy.
Původně publikováno: 26. prosince 2003
Zdroj: Toronto Star
Autorka: Amy Carmichael
Originál: Vancouver's safe site popular with junkies

"...Tyhle lidi najdete sami jen těžko… a v tomto prostředí se svěřují personálu mnohem lépe a jsou ve výpovědích o své závislosti skutečně otevření. A my tu jsme proto, abychom jim pomohli se správnou volbou."
Maxine Davisová, ředitelka Dr. Peter Centre
VANCOUVER — Ulicí se připotácela žena a opřela se o zvonek zařízení pro hygienickou aplikaci drog. Ruce má pokroucené a pokryté strupy.
Dveře se ale neotevírají; ve středisku mají plno a ona tedy musí počkat. Jenže to nemůže. Zasténá, křikne na dealera, aby jí prodal psaníčko heroinu, pak utíká zpátky ke dveřím střediska, vyhrnuje si nohavici a zabodává si jehlu do kůže.
“Lidé nemůžou čekat, až si budou moci šlehnout dávku,” říká Doreen Litlejohn, poradkyně Vancouver Native Health Society.
“Je fajn, že ti lidé mají bezpečné místo, kam mohou jít, ale řada našich klientů nepůjde ani na vzdálenost půl bloku, aby to zařízení využili. Potřebují užít drogu přesně v tom okamžiku, kdy se k ní konečně dostanou – a to bez ohledu na to, kde zrovna jsou. Takže to stále dělají na ulici, před našimi dveřmi, v uličkách mezi domy."
Nejde o to, že by zařízení pro hygienickou aplikaci drog nebylo populární mezi mnohými z odhadovaného počtu pěti tisíc závislých na heroinu, kteří žijí v centrální vancouverské čtvrti Eastside . Ti, kteří do zařízení chodí, mu před ulicí dávají přednost.
Klienti se musejí zaregistrovat – potetovaný vrátný jim ale říká, že mohou uvést jen iniciály nebo přezdívku. Čekárna působí sterilně – až na vyzáblého muže, zuřivě se snažícího si z kůže setřít hmyz, jenž tam vidí jen on sám. Na paži má velkou, rudou a rozšklebenou ránu od injekce.
Kdyžse uvolní místo, lidé jsou posláni do další místnosti, kde řeknou svůj identifikační kód dalšímu zaměstnanci. Tenhle má zase všude piercing. Nabízí jim jehly a škrtidla.
V tlumeně osvětlené místnosti hraje klidná hudba. Klienti sedí v něčem, co připomíná klubovku ve veřejné knihovně.
Tady už nikdo nespěchá. Nad místností má diskrétní dozor zdravotní sestra. Když je potřeba, pomůže klientům najít žílu.
Žena, která si před injekcí dala venku crack, důvěrně sděluje, že když toho klienti nejsou schopni, sestra jim dokonce injekci sama provede. "Je to bezpečné, člověče. Mnohem bezpečnější než na ulici,“ říká štíhlá žena se zjizvenou tváří a jako dráty rozježenými hnědými vlasy.
„Všechno je čistý, lidi jsou tu vážně hodní, policajti tě nemůžou otravovat a po našlehnutí tu můžeš počkat, než tě přejde nájezd. Dokonce ti dají kávu a někdy i něco k jídlu.“
„Když víš jak, dá se na ulici přežít. Mně je dnes padesát a fetuju už 35 let,“ říká.
„Chillout room“ tohoto zařízení nicméně není úplně ideální místo pro oslavu narozenin.
Z rádia hraje vancouverská punková kapela Hot Hot Heat a uprostřed místnosti se muž přehrabuje v odpadkovém koši. Sama místnost s řadami židlí podél stěn připomíná nemocniční čekárnu.
Ale první kanadské legální zařízení pro hygienickou aplikaci drog pod dozorem toho samo o sobě mnoho nezmění, říká Ann Livingstonová, projektová koordinátorka Vancouverského sdružení uživatelů drog ( Vancouver Area Network of Drug Users )
„Veškerý výzkum z nejrůznějších míst po celém světě dokládá, že mít jedno zařízení pro celé město nestačí,“ prohlašuje. "Jenom Downtown Eastside je potřebuje alespoň čtyři - a měla by mít různou provozní dobu a různé režimy i léčebné modality, odpovídající různým skupinám klientů.“
Není možné, aby jedno zařízení posloužilo všem 5000 závislých ve městě. „Takže možná ani nedojde k žádnému poklesu v smrtelných předávkováních a v nových infekcích,“ dodává Livingstonová.
Prozatím Vancouverská zdravotní rada ( Vancouver Coastal Health Autority ) udává počet 25 předávkovaných, kteří byli ze zařízení převezeni do nemocnice a tam zachráněni.
Mezitím se do chudinské čtvrti dostal další problém.
V posledních pěti letech ve vancouverských ulicích udeřil s plnou silou crack. Jeho kuřáci mívají popálené a rozpraskané rty a přenášejí tak ( v důsledku sdílení dýmek - pozn. red. drogy-info ) hepatitidu C.
Podle dostupných odhadů má hepatitidu C asi 90 % zdejších nitrožilních uživatelů drog a asi 30 % z nich je HIV-pozitivní.
V zařízení pro hygienickou injekční aplikaci, které financuje federální vláda, vybudovali inhalační místnost a personál lobuje za výjimku, která by tam umožnila klientům kouřit crack.
Podle Johna Turveye, který založil první program výměny jehel ve Vancouveru, je zařízení výrazem přehnaného přístupu harm reduction. „Všichni poskakují kolem tady toho (injekčního zařízení) a zapomínají na léčebné programy, které by to měly doprovázet. Co takhle abstinence a dvanáctibodový léčebný program?“
Poradci z Vancouver Native Health s ním souhlasí a říkají, že zařízení podporuje závislost. „Pracovali tam někteří naši klienti, dostávali 25 dolarů denně za to, že se potloukali kolem a poskytovali podporu a rady narkomanům – a někteří z nich nakonec začali zase sami brát,“ říká David Ramsay.
Podle Ramsaye není správné financovat zařízení pro injekční aplikace, když se ve městě nedostává detoxofikačních lůžek. Čekací doba pro feťáka, který ho prosí o pomoc s odabstinováním, je prý nejméně pět dní.
„A během té doby o ně přicházíme,“ dodává Ramsayova kolegyně Patti Smithová.
„Potřebujeme na ty lidi zareagovat přesně v té chvíli, kdy se to v nich zlomí. Přijímají zodpovědné rozhodnutí a my bychom je v tom měli podpořit.“
Cílem zařízení pro hygienickou injekční aplikaci má být zbavit klienty drog, i když je trochu těžké představit si, že takové rozhodnutí učiní někdo, kdo se v něm pohodlně sjíždí. Jenže ono k tomu dochází, jak dosvědčují provozovatelé nelegálních šleháren, které se ve městě provozují již několik let.
Maxine Davisová, ředitelka Dr. Peter Centre , uvádí, že během roku a půl, po něž jejich centrum nabízí supervidované injekční služby, s užíváním přestalo pět uživatelů.
Tato služba je součástí každodenního programu centra, který zahrnuje také artterapii a hudební terapii, poradenství, teplá jídla, možnost sprchy a nabídku lékařské pomoci.
Službu využívá každodenně asi 30 lidí. Na rozdíl od federálního zařízení tady mohou policisté uživatele zatknout.
„Nejpůsobivější na tom bylo, jak to otevřelo dialog. Tyhle lidi najdete sami jen těžko… a v tomto prostředí se svěřují personálu mnohem lépe a jsou ve výpovědích o své závislosti skutečně otevření. A my tu jsme proto, abychom jim pomohli se správnou volbou.“

Publikováno: 05.01.2004
Aktualizováno: 15.02.2014