Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Kanada: podle zveřejněné studie zabraňuje zařízení pro bezpečnou aplikaci drog přenosu infekcí

Kanada: podle zveřejněné studie zabraňuje zařízení pro bezpečnou aplikaci drog přenosu infekcí

Tzv. „zařízení pro bezpečnou aplikaci injekčních uživatelů drog,“ které funguje ve Vancouveru, úspěšně snížilo vzájemné sdílení jehel a zabránilo přenosu nemocí typu HIV a virového zánětu jater. Zprávu o studii přinesly CBC News 18. března 2003.
Původně publikováno: 24. března 2003
Zdroj: Join Together
Autor: CBC News
Hlavní zdrojový článek: Safe injection site reducing shared-needle use

Výzkumníci z Referenčního centra HIV/AIDS Britské Kolumbie porovnali data z období před zářím 2003, kdy bylo zařízení otevřeno, a z období po otevření zařízení pro bezpečnou aplikaci injekčních uživatelů drog. Došli k závěru, že pravděpodobnost sdílení jehel a dalších injekčních pomůcek je o 70 % nižší.
„Našim nálezem je, že existence zařízení pro bezpečnou aplikaci injekčních uživatelů drog je silně asociována se snížením sdílení jehel, a že k tomuto snížení došlo až poté, co bylo zařízení otevřeno,“ řekl Kerr. „Sdílení jehel je přitom jevem, který je zodpovědný za epidemii HIV a virové hepatitidy C ve Vancouveru, a tím i za lidské utrpení a za významné finanční náklady, které (ve spojitosti s těmito infekcemi) vznikají."
Vlastní studie byla zveřejněna v prestižním lékařském časopise The Lancet .
Jiná studie (z minulého roku) prokázala zlepšení všeobecných životních podmínek obyvatel čtvrti po otevření zařízení pro bezpečnou aplikaci injekčních uživatelů drog.
Další odkazy
  • Zpráva na našem serveru o otevření vancouverského centra a prvních reakcích na něj.
  • Plný text studie ( zdarma!! !) ve fromátu pdf - pro čtení je třeba stáhnout a instalovat zdarma šiřitelný Acrobat Reader . Přístup na web The Lancet vyžaduje neplacenou registraci.
  • Interview s vedoucím studie, Thomasem Kerrem (v angličtině ve formátu Real Audio - je třeba stáhnout a instalovat zdarma šiřitelný Real One Player )

Publikováno: 28.03.2005
Aktualizováno: 15.02.2014