Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Kanada: Podle vancouverského starosty není uživatelská místnost pro uživatele cracku žádná utopie

Kanada: Podle vancouverského starosty není uživatelská místnost pro uživatele cracku žádná utopie

Vancouverský starosta Larry Campbell podporovala navzdory námitkám místní policie otevření místnosti pro bezpečnější kouření cracku v rámci existujícího legálního městského zařízení pro bezpečnější injekční aplikaci drog.
Původně zveřejněno: 30. srpna 2004
Zdroj: Vancouver Courier
Autor: Mike Howell
Originál: Mayor Says Legal Crack Smoking Room Is No Pipe Dream

Campbell řekl listu Vancouver Courier, že bude jednat s kanadským ministerstvem zdravotnictví o udělení výjimky pro provoz takové místnosti.
„Naprosto to podporuji,“ prohlásil Campbell, jenž je ze své funkce také šéfem policie.
„Tu místnost máme, je na to zařízená… takže proč se do toho nepustit?“
Rock Users Group (Skupina uživatelů cracku), jež je odnoží Organizace vancouverských uživatelů drog, oznámila před dvěma týdny požadavek otevřít v Insite – fungujícím zařízení pro bezpečnější injekční aplikaci ve čtvrti East Hastings – místnost také pro bezpečnější inhalaci cracku.
Velitel policie pro oblast městského centra, kam East Hastings spadá, zareagoval prohlášením, že tato žádost není podložena řádným výzkumem, jenž by prokázal, že by z takového kroku měli závislí nějaký užitek.
Inspektor Bob Rolls dále prohlásil, že místnost pro inhalaci by přitáhla do zařízení zločinné aktivity a vytvořila by potenciálně násilné situace, způsobené závislými v kokainové psychóze.
Podle starosty, jenž je právě teď na dovolené, ale informace z Evropy a Austrálie svědčí pro užitečnost bezpečných inhalačních místností.
„Seděl jsem v takové místnosti v Curychu a byl tam klid. Nijak se to nelišilo od místností, kde si lidé píchali,“ prohlásil vancouverský starosta Larry Campbell.
Rollsova poznámka o přesunutí zločinných aktivit Campbella rozesmála: poukázal na to, že závislí, kteří si v Insite už nyní píchají heroin a kokain, také „přesouvají“ kriminalitu dovnitř zařízení.
„Myslím, že si to Bob úplně nepromyslel. Ale je jasné, že musíme dát dohromady vědeckou analýzu, která by všechny uspokojila,“ dodal Campbell. „Jsem si docela jist, že až si o tom promluvím se šéfem policie (Jamie Grahamem), půjdou do toho s námi. Zcela jistě jim díky tomu ubude práce.“
Campbel dále řekl, že když letos navštívil Švýcarsko, prošel si několik zařízení pro bezpečnější užívání, která zahrnovala také místnost pro kuřáky cracku. Tamní úředníci jej ubezpečili, že tyto místnosti mají svůj smysl a že jejich klienti nepůsobí žádné problémy.
„Seděl jsem v takové místnosti v Curychu a byl tam klid. Nijak se to nelišilo od místností, kde si lidé píchali.“
Insite zaměstnává zdravotní sestry a poradce, kteří poskytují závislým nutnou zdravotní pomoc a pomáhají jim zbavit se závislosti. Podle Campbella je třeba stejnou pozornost věnovat i kuřákům cracku – bez ohledu na Rokosovy obavy z kokainové psychózy a násilí.
Podle Campbella právě zdravotníci na místě mohou psychózu diagnostikovat. Poznamenal také, že „kdykoliv vytáhnete lidi z ulice a kdykoliv je dostanete do kontaktu s profesionálem, je to krok správným směrem.“
Rob Morgan, jenž je závislý na cracku a je členem Rock Users Group, prohlásil, že jej starostovo stanovisko povzbudilo.
„To je výborná zpráva! Musím s ním o tom mluvit,“ řekl Morgan.
Morgan v úterý s megafonem vedl manifestaci po East Hastingsu, která měla upozornit na potřeby kuřáků cracku. Zdůraznil, že se závislí v bočních ulicích setkávají s násilím a trpí bolestmi plic z chemikálií, které jsou obsaženy v materiálech, z nichž si dělají improvizované dýmky.
„Dokážeme to.“
Jeho skupina také chce distribuovat závislým „crackové krabičky.“ Ty by měly obsahovat jednu dýmku z ohnivzdorného skla, pět mosazných hlaviček, polypropylenovou vazelínu na rty, kondomy a vzdělávací letáky o harm reduction.
Pokud má Vancouverská hygienická služba – která spolu se Společností pro veřejné zdravotnictví provozuje zařízení Insite – spustit také místnost pro kuřáky cracku, musí požádat ministerstvo zdravotnictví o další výjimku.
Mluvčí hygienické služby Clay Adams řekl Courier-u, že jeho organizace nemá v plánu se o otevření místnosti pro bezpečnější kouření cracku nijak zasazovat.
Přístí měsíc bude mít Insite první výročí. Toto zařízení pro bezpečnější injekční aplikaci nelegálních drog slíbil ve své volební kampani Campbell spustit v případě, že bude zvolen.
„Crack“ je pouliční jméno pro kokain, vyrobený z hydrochloridu kokainu tak, aby se dal kouřit. Termín „crack“ (prásk) vznikl díky praskavému zvuku, který se ozývá při zahřívání této látky.
Mezi uživateli se cracku říká „rock“ (šutr), protože na rozdíl od práškovitého kokainu tvoří granule. Kouření cracku způsobuje velmi rychlé ovlivnění mozku kokainem a přináší intenzivní a okamžitou euforii.
Podle Vancouverské studie, která mezi květnem 1996 a prosincem 2000 zahrnula na 1400 injekčních uživatelů drog, došlo mezi lety 1997 a 2000 ke zvýšení podílu častých uživatelů cracku (kteří tuto drogy užívali nejméně jednou týdně) mezi tamními narkomany z 18 na 40 procent.
Podle této studie je užívání cracku rozšířenější mezi ženami než muži (42 procent oproti 30 %, mezi lidmi bez stabilního ubytování (71 procent vs. 45 %) a mezi těmi, kdo byli v době studie HIV-pozitivní (28 vs. 20 procent).
Co se žen týče, jejich zapojení do sexuálních služeb také zvyšuje pravděpodobnost, že kouří crack. Jeden „šutr“ se ve čtvrti Downtown Eastside prodává za 10 kanadských dolarů (cca 150 Kč).

Publikováno: 02.09.2004
Aktualizováno: 15.02.2014