Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Kalifornská vláda vydala "zákon o jehlách"

Kalifornská vláda vydala "zákon o jehlách"

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger podepsal zákon, který umožňuje lékárnám prodávat hypodermické jehly bez lékařského předpisu. Tento zákon je vnímán jako součást širšího trendu pozvolného opouštění drakonické legislativy „Války proti drogám“ v USA na úrovni jednotlivých států.
Autor: Tomáš Zábranský (drogy-info.cz)
Datum: 25. září 2004
Podrobnější informace: San Franciso Chronicle

Takzvaná „legislativa o čistých jehlách“ si klade za cíl snížit šíření HIV/AIDS a dalších virů. Podle tohoto zákona si může kdokoliv starší 18 let zakoupit v lékárně nebo od lékaře jednorázově až deset jehel. Tento stav je sice v Evropě považován za samozřejmost, v USA bylo ale pouhé držení injekční jehly ještě v osmdesátých letech zločinem (podle „Zákona o parafernáliích,“ jehož nejhlasitějším zastáncem byla americká policejní drogová agentura DEA ).
Lékárny musejí při každém takovém prodeji vybavit zákazníka informacemi o možnostech léčby závislostí a o správné likvidaci použitých jehel.
Všechno, co zvýší dostupnost injekčních potřeb, je jediným funkčním klíčem k boji s AIDS a záněty jater a tedy k záchraně životů,“ komentoval to Fred Dillon, ředitel vztahů s veřejností sanfranciské nadace AIDS Foundation , která byla mezi podporovateli zákona.
Zákon začne platit 1. ledna. Než ale začne takový prodej probíhat v jednotlivých městech či okresech, musejí jej schválit místní úřady.
Kalifornie se tak stal 46. státem s podobným zákonem. Schwarzenegger ve své řeči při uvádění zákona prohlásil, že v Kalifornii se každoročně díky nedostupnosti čistých jehel nakazí virem HIV přes 1000 občanů; často citovaná studie vědeckého časopisu American Journal of Public Health v roce 2001 zjistila, že promořenost HIV mezi uživateli drog je ve městech, kde nejsou jehly volně prodejné, dvojnásobná oproti městům s dostupnými jehlami – konkrétně studie udává 13,8 % nakažených ve městech bez prodeje jehel oproti 6,7 % ve městech s prodejem.
„Ví se to dávno a v Kalifornii se k tomuto opatření rozhodli velmi pozdě,“ komentoval celý vývoj Glen Backes z Drug Policy Aliance , organizace, která se zasazuje za liberalizaci drogových zákonů.

Publikováno: 25.09.2004
Aktualizováno: 15.02.2014