Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Extáze může spustit geneticky podmíněnou depresi

Extáze může spustit geneticky podmíněnou depresi

Pokud se ve vaší rodině vyskytl případ deprese, asi byste si měli experimentování s extází pořádně rozmyslet. Tato droga podle všeho spouští depresi u lidí, kteří mají k této psychické nemoci genetické předpoklady.
Původně publikováno: 12. března 2005
Zdroj: New Scientist
Originál: Ecstasy may trigger gene-linked depression

Principem působení extáze (MDMA; 3,4-methylenedioxymethamphetamin) je zvýšení produkce mozkového neuropřenašeče serotoninu, který reguluje náladu. Podle obecného názoru toho extáze dosahuje obrácením směru transportérů serotoninu, které místo aby serotonin vychytávali a vraceli do nervových buněk, pumpují jej z nich ven.
Známe dva typy genů, které jsou zodpovědné za transportéry serotoninu – dlouhé a krátké. Výskyt krátké verze tohoto genu už byl výzkumem spojen s depresí, která se dostavuje při stresujících životních situacích. David Rubinstein a jeho kolegové z Cambridgské univerzity chtěli zjistit, zda existuje podobné spojení s užíváním extáze,
Zkoumali 66 chronických uživatelů extáze, 30 kuřáků konopí a 28 lidí, kteří nikdy neužívali žádné ilegální drogy. Jejich výzkum odhalil, že u skupiny lidí s dvěma kopiemi krátkého genu platilo, že uživatelé extáze trpěli chronickou depresí s mnohem větší pravděpodobností než kuřáci konopí či abstinenti se stejnou genetickou výbavou.
Podrobnou zprávu o tom přineslo březnové číslo vědeckého časopisu American Journal of Psychiatry . Podle Rubinsteina tento výzkum naznačuje, že dosavadní studie rizik užívání extáze podceňovaly nebezpečí, hrozící specifickým skupinám obyvatel.

Publikováno: 06.04.2005
Aktualizováno: 15.02.2014