Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Extáze může pomoci při léčbě psychických traumat

Extáze může pomoci při léčbě psychických traumat

Taneční droga extáze bude použita v lékařském pokusu s pacienty, kteří trpí posttraumatickým stresem.
Původně publikováno: 24. listopadu 2003
Zdroj: BBC News
Copyright: 2003 BBC
Původní název: Ecstasy could ease crime trauma

Výzkumu, který provede americká Jihokarolinská univerzita (University of South Carolina), byl udělen závěrečný souhlas etické komise.
Extáze, známá též jako MDMA, byla původně vyrobena jako pomocný lék pro hubnutí – a poté, co v osmdesátých letech došlo k vzestupu rekreačního užívání, byla postavena mimo zákon.
Pokus bude testovat účinky drogy na traumatizované oběti zločinu, a měl by začít v lednu příštího roku.
Vedoucí studie, doktor Rick Doblin, řekl britskému listu Guardian: „To, k čemu chceme dospět, je MDMA jako lék na předpis.“
Terapeutické použití MDMA je kontroverzním tématem – mnozí odborníci se domnívají, že pro pomoc obětem posttraumatického stressu již existují lepší způsoby léčby.
Dalším problémem je, že některé studie dlouhodobého užívání extáze naznačují, že by mohlo být zdravotně rizikové, byť to dosud není zcela prokázáno.

Posílení mozku

Droga účinkuje prostřednictvím zvýšení hladiny chemické látky – serotoninu – v mozku. Serotonin je důležitý při regulaci nálady; uživatelé extáze často popisují pocity klidu, vřelosti a vcítění se do ostatních.
Jihokarolinská studie je připravena již několik let.
Americká agentura pro potraviny a léky ( FDA ) ji schválila již v listopadu 2001, pak ale následovala série zamítavých posudků od etických komisí amerických univerzit.
Vedoucí studie, doktor Rick Doblin, řekl britskému listu Guardian : „To, k čemu chceme dospět, je MDMA jako lék na předpis.“
„Samozřejmě, že není bez rizik, podle mne jsou ale zvládnutelná.“
Dr. Doblin se domnívá, že účinky extáze budou prospěšné lidem s vážnými stressovými poruchami, protože mohou usnadnit „katarzi“ – očištění či uvolnění emocí, o nichž se pacientovi během normální terapie mluví jen těžko.
V pokusu bude použita kombinace drogy a psychoterapie.

Stejná dávka

Během pokusu bude používána přibližně stejná dávka drogy, jaká se obvykle užívá v ilegálně prodávané tabletě extáze.
MDMA byla neoficiálně používána jako doplněk psychoterapie už v sedmdesátých letech, upadla ale v nemilost v souvislosti s oblibou jejího rekreačního užívání.
Podle profesora Johna Henryho, jenž vede na londýnské Imperial College výzkum toxických efektů rekreačních drog, neexistuje důvod zavrhovat případné lékařské využití jen proto, že je daná látka užívána nelegálně.
Dodává: „Máme farmaceutický heroin, farmaceutický kokain – a teď bychom mohli mít farmaceutickou extázi.“
„Víme, že může i zabít – ale při použití v kontrolovaných laboratorních nebo klinických podmínkách je takové riziko minimální.“
„V dlouhodobé perspektivě by extáze zřejmě mohla snižovat schopnost vštěpovat si nové poznatky, ale pokud si ji vezmete jednou nebo dvakrát, neměl by v tom být problém.“

Publikováno: 26.11.2003
Aktualizováno: 15.02.2014