Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Extáze jako lék; výzkum léčebného využití extáze

Extáze jako lék; výzkum léčebného využití extáze

Floridská nezisková organizace, jíž vede zastánce legalizace drog, financovala americkou vládou schválenou studii na téma možného lékařského užití drogy extáze (známé také jako XTC, ecstasy, MDMA atd.). Nejnadějnější využití extáze je spatřováno v léčbě posttraumatických stressových poruch (psychické nemoci, charakterizované úzkostlivostí, mučivými vzpomínkami na traumatickou událost, poruchami soustředění a spánku atd.).
Původně zveřejněno: 18.května 2005
Zdroj: Join Together a St. Petersburg Times

Zprávu o finančním zázemí studie přinesl poprvé 9. května deník St. Petersburg Times. Podle této zprávy je hlavním podporovatelem studie Multidisciplinární asociace psychedelických studií ( Multidisciplinary Association of Psychedelic Studies, MAPS ), vedená Rickem Doblinem. První testy (ještě před zapojením MAPS do studie) vyzněly velmi slibně zejména pro léčbu obětí postraumatických stressových poruch. Sama extáze je obecně známá jako látka, která zlepšuje náladu a uživatelé ji někdy nazývají „droga laskavosti (angl. hug drug).“
Posttraumatické stresová porucha (anglicky posttraumatic stress disordes, zkratka PTSD): Podle Světové zdravotnické organizace diagnóza F43.1. Projevuje se jako opožděná nebo dlouhodobě přetrvávající reakce na dlouhodobé a/nebo krátkodobé události, které mají katastrofickou povahu a/nebo danou osobu mimořádně ohrožují. Jde tedy o události, u nichž lze jistou míru duševní nepohody předpokládat u každého (například přírodní či člověkem způsobená katastrofa, (sou)boj s jinou osobou, vážná nehoda, svědectví násilné smrti blízké nebo cizí osoby, prožitek mučení, teroru, znásilnění nebo jiného zločinu). Typické symptom,y zahrnují opakované prožitky traumatizující události ve formě neodbytných myšlenek (flashbacks) či snů, které se objevují na pozadí subjektivního pocitu emočního znecitlivění a otupělosti, odtažitosti od lidí, nechutí reagovat na okolí, neschopností prožívat radost. Průběh ale může být ještě mnohem dramatičtější
Dřívější ředitel třetí největší americké pojišťovací firmy Progressive Insurances Peter Lewis věnoval Doblinovi na podporu výzkumu extáze čtvrt miliónu dolarů. Sedmdesátiletý Lewis je stále předsedou dozorčí rady Progressive Insurances a jeho majetek je podle časopisu Forbes odhadován na 1,65 miliardy amerických dolarů, což z něj dělá 365. nejbohatšího člověka na světě.
Jihokarolínský psychiatr Michael Mithoefer ve svém pokusu nyní kombinuje klasickou psychoterapii s dávkami extáze a snaží se popsat, zda a jak to pomáhá vyrovnat se s traumatem 20 osobám, které se nemohou zbavit vzpomínek na násilí, jemuž byly vystaveny v minulosti. „U všech těchto lidí veškerá jiná dostupná léčba selhala,“ říká. „Dostalo se jim vší terapie i všech léků a stále trpí symptomy PTSD.“
Výzkum schválily jak americká Food and Drug Administration (agentura, která má v USA v oblasti léčiv podobné pravomoci jako náš SÚKL ), tak DEA (speciální a rozsahem mamutí neuniformovaná policejní jednotka se zvláštními pravomocemi, jejímž úkolem je bojovat proti obchodu s drogami, kontrolovat průnik psychotropních léčiv na nelegální trh, ale i provádět tajné operace v cizích zemích).
Sám Doblin přiznává, že je příležitostným uživatelem extáze; pracoval na získání povolení pro řadu dalších studií této drogy, a to jak v USA, tak jinde ve světě. Mezi přispěvateli jeho neziskové organizace s ročním rozpočtem, přesahujícím milión dolarů, jsou lékaři, libertariáni, bývalí hippies a také zámožní obchodníci.
Někteří protidrogoví aktivisté tvrdí, že už jen pouhé řeči o léčebném použití extáze mohou představovat problém. „Vysílá to zprávu, která je společensky škodlivá, a sice že tahle věc vám může být prospěšná,“ prohlašuje např. Robert Dupot, zakládající ředitel Národního ústavu pro (otázky) drog a jejich zneužívání.
Doblin říká, že sice podporuje legalizaci drog, ale dodává, že masivní zneužívání legálního preskripčního opiátu OxyContinu, ke kterému dochází v celých USA, dělá z celé diskuse tak trochu frašku. „Vláda chce všechno nálepkovat jako ‚zlo‘ a nechce rozlišovat mezi užíváním a zneužíváním,“ dodává.
Náš server přinesl první zprávu o tehdy připravovaném výzkumném projektu s dalšími podrobnostmi již v roce 2003 TADY .

Publikováno: 22.05.2005
Aktualizováno: 15.02.2014