Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média / Američtí vědci pobouření snahami vlády o kontrolu jejich vědeckých aktivit

Američtí vědci pobouření snahami vlády o kontrolu jejich vědeckých aktivit

Výzkumníci prestižních Středisek pro kontrolu nemocí a prevenci (Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) byli pohoršeni kroky Bushovy vlády, které měli vědcům federálních organizací zabránit v účasti na setkáních Světové zdravotnické organizace (WHO) bez předchozího schválení Bushovy vlády.
Původně publikováno: 9. července 2004
Autor: Contra Costa Times
Původní název: CDC Researchers Alarmed at New Political Vetting
Zdrojový článek souhrnu: Access curbed to CDC experts

[ATLANTA] Výzkumníci prestižních Středisek pro kontrolu nemocí a prevenci ( Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ) jsou pohoršeni novými kroky Bushovy vlády, která má vědcům federálních organizací zabránit v účasti na setkáních Světové zdravotnické organizace (SZO) bez předchozího schválení Bushovy vlády. Zprávu o tom přinesl 4. července kalifornský deník Contra Costa Times .
Řada vědců se vyjádřila, že tato změna politiky, kterou chce Bush zavést, se snaží narušit standardní proces SZO, směřující k vývoji a zavádění mezinárodních zdravotních politik.
Za současných podmínek je zdravotní politika nejdříve prodiskutována vědeckými odborníky, a pak předložena politické reprezentaci.
"Ve zdravotnictví neexistuje žádné závažné téma, které by nemělo nějaký politický nádech.“
-- dr. Derek Yach, Světová zdravotnická organizace
"Ve zdravotnictví neexistuje žádné závažné téma, které by nemělo žádný politický nádech – namátkou (pohlavní) abstinence a politika se vztahem k HIV-AIDS, k tabáku, k cenám léků,“ říká dr. Derek Yach , jenž právě odstoupuje z pozice ředitele SZO pro neinfekční nemoci a přechází na dvě univerzity – do Oxfordu a Yale.
CDC každým rokem vysílá na 200 vědců do různých panelů SZO, jejichž úkolem je doporučit nejvhodnější opatření pro jednotlivé zdravotní problémy. Nová americká politika požaduje po SZO zasílat žádost o vyslání nespecifikovaných vědců Úřadu Bílého domu pro zdravotnictví (HHS). HHS pak má rozhodnout o tom, zda a jaké vědce na setkání vyšle.
SZO s tímto postupem nesouhlasí a nehodlá se jím řídit.
Vedoucí vědec CDC prohlásil, že se jeho instituce cítí touto politikou znepokojena, odmítl se ale vyjádřit veřejně v obavě z odplaty. Jeffrey Koplan , dřívější ředitel CDC, jenž nyní pracuje na Emory University School of Medicíne, se vyslovil jasně: „Je to v přímém protikladu s principy vědeckého procesu.
„Znamená to politickou kontrolu v obou směrech,“ dodal. „Omezuje možnost SZO dostat ty nejlepší vědce, a omezuje to možnost našich institucí vykázat se tím nejlepším, co mají."

Publikováno: 10.07.2004
Aktualizováno: 15.02.2014