Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média

Zahraniční média

anotace nebo výtahy ze zahraničních článků s odkazy na původní zdroje

Intenzivní pití alkoholu zvyšuje riziko úmrtí

Muži, kteří konzumují jednorázově vyšší množství alkoholu, mají zvýšené riziko úmrtí – a to i v případech, kdy jejich průměrná konzumace nepřesahuje doporučené dávky.Vyplývá to ze zjištění výzkumu publikovaného v březnu 2008, podle nějž kvantita a frekvence pití alkoholu má na riziko úmrtí mnohem větší vliv než průměrná konzumace, posuzovaná v delším časovém období.
Původně publikováno: 21. března 2008
Hlaví zdrojový článek: Heavy Drinking Linked to Mortality Risk

Ruský hlavní hygienik zpochybnil úspěšnost metadonové substituční léčby při léčbě drogové závislosti

Moskva, 3. května 2008 (RIA Novosti). Hlavní hygienik a vedoucí ruské Komise pro ochranu spotřebitelů Genadij Oniščenko označil substituční terapii metadonem za nevhodnou jak pro léčbu drogové závislosti, tak pro prevenci HIV/AIDS.
Zdroj: RIA Novosti
Původně zveřejněno:3. května 2008
Hlavní zdrojový článek: Russlands Chefhygienearzt zweifelt an Erfolg von Methadontherapie gegen Drogensucht

Americký úřad pro kontrolu drog zpochybnil vlastní zprávu, podle níž marihuana vede k depresím

Úřad Bílého domu pro politiku kontroly drog (White House Office of National Drug Control Policy ( ONDCP )) v prvním květnovém týdnu 2008 zveřejnil zprávu, podle níž si mladiství, kteří si snaží zmírnit příznaky deprese marihuanou, ve skutečnosti ubližují. Americký deník Los Angeles Time s ale už 10. května přinesl článek , podle nějž šéf úřadu John Walters musel vzápětí přiznat neexistenci vědeckých důkazů o tom, že by užívání marihuany k depresím vedlo.
Původně zveřejněno: 12. května 2008
Zdroj: Los Angeles Times, Join Together
Hlavní zdrojový článek: ONDCP Claims Depression, Marijuana Link; Report Scorned

OSN varovala před šířením drogy „yaba“ – pervitinu v tabletách

Tabletovaná verze metamfetaminu (pervitinu), zvaná „yaba“ (thajsky „potrhlá tableta“) se stala nejpopulárnější nelegální drogou Jižní Asie. Zprávu o tom přinesl na jaře 2008 Úřad OSN pro (kontrolu) drog a zločinnosti (UNODC).
Původně publikováno: 19. května 2008
Hlavní zdroje: JoinTogether , UNODC
Hlavní zdrojový článek: U.N. Reports on Spread of 'Yaba'

Jeden závislý stojí britské daňové poplatníky téměř 2,5 milionu korun

Podle studie britské vlády zveřejněné v červnu 2008 vydají tamní daňoví poplatníci na přímé náklady, jež způsobí během svého života jeden závislý uživatel drog, více než 800 000 liber. Studie ale rovněž uvádí, že tyto náklady lze o více než 730 tisíc liber snížit, pokud se závislému do jeho 21. roku věku dostane úspěšné léčby. Studie rovněž zpochybnila koncept „bezdrogových zón“ ve vězeních a doporučila zvážit lékařsky supervidované podávání heroinu vězňům těsně před propuštěním na svobodu.
Původně zveřejněno: 14. června 2008
Zdroj: BBC a JoinTogether
Hlavní zdrojový článek: Addicts cost taxpayers L800,000

Pití alkoholu v raném věku předznamenává užívání nelegálních drog

Čím dříve někdo začne pít alkohol, tím pravděpodobněji bude v budoucnu užívat nelegální drogy. Ukázala to v červnu 2008 analýza Národní longitudinální epidemiologické studie o alkoholu (National Alcohol Longitudinal Survey, NLAES) v USA.
Původně publikováno: 30. června 2008
Zdroj: CESAR Fax, University of Maryland
Původní název: Early Drinking Initiation Related to Ever Using Illicit Drugs

Předávkování fentanylem způsobilo v USA již více než 1000 úmrtí

fentanyluVláda Spojených států amerických poprvé zveřejnila data o ztrátách na životech, způsobených zvýšeným užíváním fentanylu v posledních letech. Podle zprávy Associated Press mezi dubnem 2005 a březnem 2007 zemřelo na předávkování touto drogou 1013 lidí.
Původně zveřejněno:25. července 2008
Zdroj: Associated Press a JoinTogether

Charakteristiky dospívajících, kteří užívají konopí, ale neužívají tabák

Užívání konopí se často vyskytuje společně s užíváním tabáku a někdy bývá popisováno jako „vstupní droga.“ Není ale jasné, zda se ti dospívající, kteří se omezují jen na užívání konopných drog, nějak liší od svých vrstevníků, kteří kouří tabák i konopí. Švýcarští výzkumníci se snažili zjistit případné rozdíly pomocí zhodnocení akademické a společenské úspěšnosti v reprezentativním vzorku 5623 švýcarských adolescentů, kteří užívali buď jen konopí, nebo konopí i tabák, nebo ani jednu ze zmiňovaných drog.
Původně publikováno: listopad 2007
Zdroj: Archives of Pediatric and Adolescent Medicine; JoinTogether
Hlavní zdrojový článek: Characteristics of Adolescents Who Use Cannabis But Not Tobacco

Metadon by mohl být účinný i pro léčbu závislosti na kokainu

Výzkum kanadské Univerzity v Guelphu (Ontario) naznačuje, že by metadon, který se jinak používá k léčbě závislosti na opiátech, by mohl účinkovat i pro léčbu závislosti na kokainu. Výzkum, jenž byl prozatím prováděn za využití zvířecích modelů (krys), byl inspirován faktem, že i v reálném světě je mnohem častější zneužívání více drog najednou, nikoliv jen jediné.
Původně publikováno: 25. listopadu 2008
Hlavní zdrojový článek: Study: Methadone May Be Effective in Treating Cocaine Addiction

Kanadští lékaři podporují Centrum pro bezpečnější aplikaci drog

Z průzkumu, organizovaného Kanadskou lékařskou asociací (CMA) vyplynula mohutná podpora lékařů pro tvrzení „Strategie harm reduction včetně podpory center pro bezpečnější aplikaci drog by měly být součástí veřejně financované strategie pro zvládání závislostí.“ Zprávu o tom přinesly všechna kanadská média a CMA sama.
Původně publikováno: 13. listopadu 2008
Zdroj: Join Together, CMA
Hlavní zdrojový materiál: Canadian Doctors Show Support for Safe-Injection Site

Další studie potvrdila, že jedna ze složek červeného vína prodlužuje život

Myši, jimž byla podávána malá množství resveratrolu (jedné z ingrediencí červeného vína; více např. ZDE ), vykazovaly menší známky stárnutí kostí a srdečního svalu. To dále zvyšuje naděje, že v budoucnu by tato látka mohla být používána jako lék proti stárnutí. Studie byla publikována ve vědeckém časopise Public Library of Science One .
Původně publikováno 6. června 2008
Zdroj: Join Together, Bloomberg
Hlavní zdrojový článek: Red-Wine Ingredient Could Extend Life, Study Says

Dvacet procent mužů v rozvinutých zemích někdy v životě trpí závislostí na alkoholu nebo jeho zneužíváním

Nejméně pětina mužů, žijících v rozvinutých zemích, někdy během dospělého života trpí závislostí na alkoholu nebo jej zneužívá. Vyplývá to z přehledového článku, uveřejněného v prestižním vědeckém časopise Lancet.
Původně publikováno: 26. ledna 2009
Autor: Marc A Schuckit
Zdroj: Lancet, Reuters
Hlavní zdrojový článek: Alcohol-use disorders

Špičkový americký drogový expert doporučil spustit v USA pilotní projekt léčby s využitím heroinu pro chronické těžké závislé

V USA byla na počátku února 2009 zveřejněna studie shrnující výsledky lékařsky kontrolovaného podávání heroinu těžce závislým, kteří selhali v jiných typech léčby. Jeden z nejuznávanějších světových expertů na drogovou politiku profesor Peter Reuters, ji vypracoval pro nadaci Abel Foundation za využití dat ze všech zemí, které takové programy zavedly. Jeho studie dochází k závěru, že americké město Baltimore, které je heroinem nejvíce zasaženou oblastí v americkém i světovém kontextu, by mělo spustit pilotní heroinový program.
Zveřejněno: 9. února 2009
Původní příspěvek: [twz]

Podle studie na krysách umírněné pití alkoholu zvyšuje uvolňování endorfinů

Studie na zvířatech, zveřějněná na počátku roku 2009, zjistila, že střídmé až umírněné pití alkoholu uvolňuje v mozku endorfiny, díky nimž cítíme rozkoš. Neplatí to ale pro intenzivní pití – tam alkohol spíše podporuje stavy úzkosti.
Původně zveřejněno: 20. března 2009
Zdroj: Science Daily a Join Together
Hlavní zdrojový článek: Moderate Drinking Stimulates Endorphin Release, Study Finds

Podle studie z roku 2009 marihuana působí přímo proti rakovině

Marihuana má nechvalnou pověst drogy, působí ale také proti rakovině. Podle nové studie lze její léčivé vlastnosti využít k léčbě maligních buněk v mozku. Tým španělských výzkumníků zjistil, že THC (delta-9-tetrahydrocannabinol, hlavní účinná složka marihuany) procesem zvaným autofágie usmrcuje různé typy primárně rakovinných mozkových buněk a rakovinových buněčných linií v mozku.
Pro Konoptikum a servery www.drogy-info.cz a www.adiktologie.cz na základě článku Marijuana May Help Fight Cancer: Study (Press Trust of India, 2/4/2009) a studie Cannabinoid action induces autophagy-mediated cell death through stimulation of ER stress in human glioma cells , publikované v dubnovém vydání Journal of Clinical Investigation, přeložil © Mgr. Jindřich Bayer, 2009.

Kouření zhoršuje obnovu mozku ze škod, způsobených alkoholem

I u těžkých pijanů může při trvalé dlouhodobé abstinenci dojít k částečné nápravě alkoholových poškození mozku; studie, uveřejněná na jaře 2009 ve vědeckém časopise Alcoholism: Clinical and Experimental Research ale prokazuje, že tento proces probíhá významně pomaleji, pokud pacient kouří cigarety.
Původně publikováno: 11. května 2009
Zdroj: Science Daily, Join Together
Hlavní zdrojový článek: Smoking Impedes Brain's Recovery from Alcohol Damage

Přibylo smrtelných předávkování alkoholem a dalších alkoholových úmrtí u studentů amerických vyšších středních škol

Podle poslední zprávy Národního ústavu pro (otázky) zneužívání alkoholu a alkoholismu ( National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) ) z června 2009 přibývá úmrtí, přímo spojených s alkoholem, opilectvím a jízdou pod vlivem alkoholu.
Původně publikováno: 19. června 2009
Zdroj: Join Together, Journal of Studies on Alcohol and Drugs
Hlavní zdrojový článek: More College Students Dying from Drinking, NIAAA Reports

Vědci zjistili, jak je mozkový protein zapojen do mechanismu závislosti

Výzkumníci popsali, jak lze manipulovat proteinem BDNF (Brain Derived Neurotrophic Factor; mozkový neurotrofický faktor), přirozeně se vyskytujícím v mozku tak, aby došlo ke zvýšené mozkové aktivitě podobné stavu po aplikaci opiátů.
Původně publikováno: 4. června 2009
Zdroj: Join Together , Science
Hlavní zdrojový článek: Scientists Show How Brain Protein is Involved in Addiction

Marihuana zřejmě snižuje riziko některých typů rakoviny

Podle výsledků studie zveřejněné v srpnu 2009 vykazují dlouhodobí uživatelé marihuany nižší riziko, že se u nich vyvinou některé typy rakoviny hlavy a krku.
Původně zveřejněno: 27. srpna 2009
Zdroje: Cancer Prevention Research, Join Together, Reuters
Původní název hlavního zdrojového článku: Marijuana May Reduce Risk of Certain Cancers, Study Says

Kanadská studie zjistila, že léčba s podáváním heroinu účinně kontroluje závislost na opiátech

Těžce závislí na heroinu, jimž jsou podávány udržovací dávky farmaceuticky připravené, čisté drogy, zůstávají ve vyšším procentu v léčbě, méně užívají pouliční drogy, a zapojují se méně do kriminálních aktivit než pacienti v léčbě za využití metadonu. S tímto zjištěním přišla kanadská studie, zveřejněná ve vědeckém časopise New England Journal of Medicine.
Původně zveřejněno: 20. srpna 2009
Hlavní zdrojový článek: Heroin Maintenance Can Control Addiction, Study Concludes

Americké úřady varovaly před smrtelně ředěným kokainem

Uživatelé kokainu, kteří nevědomky užívají svou drogu naředěnou veterinárním lékem proti parazitům levamisolem, jsou v akutním nebezpečí smrti nebo vážné nemoci. Toto varování ve své tiskové zprávě zveřejnil severoamerický Úřad pro služby v oblasti léčby závislostí a duševních poruch (Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA)).
Původně publikováno: 24. září 2009
Zdroje: Join Together , SAMHSA
Hlavní zdrojový článek: SAMHSA Warns About Deadly Cocaine Cutting Agent

Zvýšená tolerance k marihuaně v USA se odráží i v jejím vysokém užívání u seniorů

Někteří příslušníci americké generace baby boomerů nejenže zůstávají tolerantní ke kouření marihuany; také sami nadále marihuanu kouří. S obsáhlým článkem na toto téma přišel 16. listopadu 2009 list Washington Post.
Původně publikováno: 16. listopadu 2009
Zdroj: Join Together, The Washington Post

Americká lékařská společnost vyzvala k posílení výzkumu lékařského využití marihuany

Ve svém oficiálním stanovisku z konce roku 2009 vyzývá Americká lékařská společnost (American Medical Association - AMA ) federální vládu USA k vynětí marihuany ze seznamu č. 1 Zákona o kontrolovaných látkách. Tento krok by měl zjednodušit klinický výzkum a vývoj nových léků založených na kanabinoidech.
Původně publikováno: 20. listopadu 2009
Zdroj: Bob Curley, Join Together
Hlavní zdrojový článek: AMA Calls for More Research into Medical Use of Marijuana

Bývalý britský drogový car vynalezl syntetický alkohol, jenž opíjí bez kocoviny

Nedávno vyhozený britský drogový car prof. David Nutt spolu se svými kolegy vyvinul syntetický drink, jímž chce nahradit alkohol.

Pomocí krevních testů lze identifikovat těžké pijany alkoholu

Podle výzkumné zprávy, o jejímž zveřejnění přinesla zprávu agentura ANI a jež v plném znění vyšla ve vědeckém časopise Biological Psychiatry, lze pomocí rozboru krve resp. 17 v ní obsažených bílkovimn rozlišit jedince do kategorií abstinetů, střídmých konzumentů (do dvou standardních sklenic alkoholu denně) a těžkých pijanů (šest a více standardních sklenic denně).
Původně publikováno: 1. dubna 2010
Původní název: Blood Test Could Identify Heavy Drinkers
Primární zdroj: Join Together a SIFY

USA: Kdyby bylo zakázáno kouření uvnitř veřejných prostor ve všech státech americké Unie, ubylo by ročně cca 18 tisíc infarktů

Podle výzkumníka Mouaze Al-Malláha z Nemocnice Henryho Forda by při celoamerickém zákazu kouření ve veřejných (uzavřených) prostorách bylo zachráněno na tisíce životů. Z 52 států USA takový zákaz dosud nezavedlo třináct.
Původně zveřejněno: 26. května 2010
Zdroj: Join Together, HealthDay News
Název hlavního zdrojového články: 18,000 Fewer Heart Attacks Expected If All States Banned Indoor Smoking

Monitoring the Future 2012 – výsledky americké národní studie užívání návykových látek mezi mládeží

Výsledky studie Monitoring the Future 2012 potvrdily dlouhodobý trend klesající konzumace alkoholu a kouření cigaret mezi americkou mládeží, ale zároveň upozornily na pokračující nárůst rozsahu zkušeností s konopnými látkami a současný pokles subjektivně vnímaných rizik spojených s užíváním konopí. Rozsah užívání ostatních nelegálních drog mezi americkou mládeží dlouhodobě mírně klesá.
Původně zveřejněno: 19. 12. 2012
Hlavní zdroj zprávy: NIH - National Institute on Drug Abuse - Monitoring the Future 2012 Survey Results
Původní názvy: Monitoring the Future 2012 Survey Results a Regular marijuana use by teens continues to be a concern

Prestižní lékařský časopis Lancet: Léčba s využitím heroinu může být prospěšná nemocným s nejvyšším stupněm závislosti

Uživatelům heroinu, u nichž selhává abstinenčně orientovaná léčba i substituční léčba metadonem, buprenorfinem a jinými syntetickými opioidy, může pomoci léčba s využitím udržovacích dávek heroinu. K tomuto závěru dospěla studie, jíž provedl výzkumný tým na londýnské King’s College.
Původně zveřejněno: 29. května 2010
Zdroj: The Lancet, Reuters, Join Together
Název hlavního zdrojového článku: Heroin Maintenance Can Help Hardcore Addicts, Study Finds

Testování ve školách nemá dlouhodobý vliv na užívání drog studenty

Středoškolští studenti, kteří se na některých školách v USA musejí podrobovat povinnému testování (moči nebo potu) na drogy, zřejmě užívají těsně po testu drogy méně. Na užívání drog v dlouhodobém měřítku ani na jejich záměr užít či užívat drogy v budoucnu ale testování nemá žádný vliv. Prokázala to studie Ministerstva školství USA z léta 2010.
Původně zveřejněno: 18. července 2010
Zdroje: USA Today, Join Together, US Dept. Of Education
Název hlavního zdrojového článku: High school drug testing shows no long-term effect on use

Nejasná situace kolem patentování marihuany a jejích produktů v USA

Úřad pro patenty a chráněné značky v USA zrušil kategorii chráněných značek pro léčebnou marihuanu, jíž zavedl v dubnu 2010. Podle listu Wall Street Journal tak učinil poté, co byl zavalen přihláškami obchodníků, výrobců nejrůznějších marihuanových produktů a pěstitelů, kteří si chtěli nechat patentovat jména svých odrůd.
Původně publikováno: 19. července 2010
Zdroj: Join Together, Wall Street Journal
Název hlavního zdrojového článku: Patent Office Raises High Hopes, Then Snuffs Them Out

Americký stát Colorado připravuje zákony, které mají regulovat léčebnou marihuanu „od semínka až po prodej“

Ředitel úřadu, do jehož kompetence v Coloradu spadá problematika léčebné marihuany, oznámil přípravu komplexního regulačního modelu, který by podle něj pak ostatní státy USA mohly použít jako model pro distribuci psychotropního konopí nemocným.
Původně zveřejněno: 30. července 2010
Zdroj: Washington Post, Join Together
Název hlavního zdrojového článku: Colo. Set to Regulate Medical Marijuana from 'Seed to Sale“

USA: dospělí s vyšším příjmem více pijí alkohol a méně kouří tabák

Podle analýzy dat z Národního centra pro zdravotní statistiky v USA je rodinný příjem asociován s pitím alkoholu a kouřením tabáku. Pití alkoholu mezi americkými dospělými se zvyšuje rovnoměrně s tím, jak se zvyšuje rodinný příjem: v rodinách, které žijí pod hladinou chudoby, udává pití alkoholu 45,2 %, zatímco v rodinách s čtyřnásobkem příjmu na hranici chudoby je to 72,6 %. Kouření cigaret se naopak se zvyšujícím se příjmem snižuje: od 28,3 % v chudých rodinách po 15,1 % v rodinách s čtyřnásobkem minimálního příjmu. Jak uvádí marylandské Centrum pro výzkum zneužívání návykových látek , indikátory socioekonomického statutu vykazují spojitost s mírou kouření a pití konzistentně.
Původně zveřejněno: 9. srpna 2010
Zdroj: Cesar Fax (Center for Substance Abuse Research, University of Maryland)
Název zdrojového článku: Higher Income Adults More Likely to Drink; Less Likely to Smoke

Podle izraelské studie je touha po nikotinu spíše behaviorálním problémem než fyzickou závislostí

Izraelští výzkumníci, studující puzení kouřit tabák u letušek a palubních stevardů leteckých společností, došli k závěru, že touha po cigaretách má nejspíše více co dělat s navyklým chováním než se závislostí.
Původně zveřejněno: 19. července 2010
Zdroj: Join Together, UPI
Název hlavního zdrojového článku: Smoking: More habit than addiction

Podle nejnovější studie pravidelné pití alkoholu snižuje riziko artritidy

Lidé, kteří abstinují od alkoholu, mají vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine revmatoidní artritida, než ti, kteří pravidelně alkohol pijí. Pijani s artritidou také udávají menší závažnost příznaků nemoci než abstinenti.
Původně zveřejněno: 27. července 2010
Zdroj: Bloomberg, Join Together
Hlavní zdrojový článek: Drinking Alcohol Regularly Cuts Risk of Arthritis, Study Finds

Buprenorfinové implantáty jsou efektivní léčbou závislosti na opiátech

Podle nové studie buprenorfinové implantáty snižují touhu (craving, „bažení“) po nelegálních drogách i jejich užívání.
Původně publikováno: 13. října 2010
Zdroj: JoinTogether, US News Health, Journal of the American Medical Association

Nová americká studie zjistila, že uživatelé extáze netrpí poruchami paměti

Drogu, známou jako ecstasy, extáze, éčko, XTC či MDMA, někdy v životě užilo na 12 miliónů obyvatel USA a mnohonásobně více lidí po celém světě. Dosavadní výzkum nasvědčoval tomu, že uživatelů ecstasy mají horší výsledky některých testů paměti. Existovaly ale obavy, že metody, jimž byly podobné studie prováděny, byly chybné, a že takto popisované rozdíly v kognitivních schopnostech mezi uživateli a neuživateli extáze byly přehnané a neodpovídaly realitě.
Původně zveřejněno: 15. února 2011
Zdroj: Addiction Journal
Článek v angličtině: New study finds no cognitive impairment among ecstasy users

Američtí dospělí, kteří začínají s pitím alkoholu před jednadvacátým rokem věku, mají mnohem vyšší pravděpodobnost pozdější závislosti na alkoholu

Raný nástup pití alkoholu je spojen s vyšší pravděpodobností pozdějšího vývoje závislosti a/nebo škodlivého užívání alkoholu. Prokazují to zjištění Národního průzkumu užívání drog a zdraví v USA (National Survey on Drug Use and Health, NSDUH).
Zdroj: Cesar Fax, University of Maryland
Poprvé publikováno: 18. října 2010
Název v originále: Adults Who Initiate Alcohol Use Before Age 21 More Likely to Abuse or Become Dependent on Alcohol

Klinický kontrolovaný pokus v USA: léčba kombinací buprenorfin/naloxon snižuje zneužívání jiných farmaceutických opioidů závislými, ale 91% z nich se po ukončení léčby ke zneužívání vrací

"Pacienti, závislí na farmaceutických opiátech (…) s vysokou pravděpodobností během prvních měsíců léčby kombinací buprenorfinu a naloxonu sníží užívání své drogy; po snížení medikace ale drtivá většina z nich přestane plnit podmínky léčby a relabuje.“
Původně zveřejněno:8. prosince 2012
Zdroj: Cesar Fax a Archives of General Psychiatry
Hlavní zdrojový článek: Clinical Trial Finds That While Buprenorphine-Naloxone Maintenance Reduced Other Opioid Use Among Those Dependent on Prescription Opioids, 91% Were Not Opioid-Free at Follow-Up ( www.cesar.umd.edu )

Chytré drogy: 38 % Britů užilo někdy v životě preparáty pro zvýšení psychické výkonnosti

Většina z nás by ráda využila veškerý svůj potenciál. Pijeme hrnky kávy, abychom zůstali bdělí, a rekreačně běháme s cílem získat dobrý pocit, že máme vše pod kontrolou. Tak co je špatného na polykání pilulek, které dělají přesně totéž? Takže: kdo bere co? Hlavní publicistická relace britské televize BBC spolu s vědeckopopulárním časopisem New Scientist na toto téma provedla internetový průzkum.
Původně zveřejněno: 11. listopadu 2011
Zdroj: New Scientist; Autorka: Susan Watts, vědecká editorka televizního programu Newsnight, BBC
Článek v originále: The dope on mental enhancement

Výzkum halucinogenů a extáze jako možných léků posttraumatických poruch, chronické bolesti, deprese a závislostí

Vědci se zabývají studiem halucinogenů a extáze jako možných léků posttraumatických poruch, chronické bolesti, deprese a závislostí, informují Los Angeles Times, USA.
Původně zveřejněno: 30. listopadu 2011
Zdroj: The Partnership at Drugfree.org, http://www.drugfree.org
Původní titul článku: Hallucinogens Being Studied For Therapeutic Purposes