Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Drogová situace / Monitor / Zahraniční média

Zahraniční média

anotace nebo výtahy ze zahraničních článků s odkazy na původní zdroje

Televizní reklamy na pivo přitahují děti

Děti mají rády zábavné pivní reklamy

Podle zjištění studie, zveřejněné v Journal of Health Communication , děti školního věku oslovuji reklamy na pivo, v nichž se objevují milá zvířátka; takové reklamy v dětech vyvolávají přání zakoupit si pivo propagované značky, a to mnoho let předtím, než je pro ně pití alkoholu legální.
Původně publikováno: 20. října 2005
Autoři zdrojových článků: Join Together , Forbes Magazíne (Robert Preidt)
Originál: TV Beer Ads Catch the Eye of Kids; Kids Find Beer Ads Appealing

USA: Výzkum UCLA vyčíslil zisky z investic do léčby

Každý dolar investovaný do léčby závislosti přináší společnosti sedminásobek

Výzkumníci z Kalifornské university v Los Angeles ( UCLA ) zjistili, že americká společnost získá sedm dolarů za každý dolar, který investuje do léčby závislostí. V průměru je ročním ziskem za cenu jedné kúry ve výši 1 583 amerických dolarů celých 11 487 dolarů.
Původně publikováno: 28. října 2005
Zdroj: Join Together
Autor: Health Services Research
Původní název: UCLA Research Sees Big Savings for Treatment Investment

Studie: Investice do metadonu se mnohonásobně vyplácí

Každý dolar, vložený do metadonové léčby, vynese osmatřicetinásobek

Studie prestižního Research Triangle Institute (RTI), která byla zveřejněna v listopadovém vydání (2005) vědeckého časopisu Health Economics, zjistila masivní výnosnost investic, vložených do metadonové substituční léčby. Každý jeden dolar nákladů na tento typ léčby znamená v konečném důsledku výnos 38 dolarů.
Původně publikováno: 16. listopadu 2005
Zdroj: Research Triangle Institute a Join Together
Hlavní zdrojový článek: Health Economics
Původní název: Benefits and costs of methadone treatment: results from a lifetime simulation model

Nizozemský plán regulaci zemědělského pěstování marihuany

Holanďané chtějí pro marihuanu stejnou regulaci jako pro tabák

AMSTERDAM – Široká koalice mnoha holandských politických stran se vyslovila, aby se k psychotropnímu konopí přistupovalo jako k tabáku – podle kritiků by šlo o faktickou legalizaci. Ad-hoc vytvořené spojenectví politických stran oznámilo v Amsterdamu 2. prosince 2005 plán na zavedení regulace pěstování marihuany. Pokud by prošel, jednalo by se o nejzásadnější zlom v nizozemské drogové za posledních mnoho let.
Původně publikováno: 3. prosince 2005
Zdroj: Ottawa Citizen
Autorství agenturní zprávy: Associated Press
Původní název: Dutch Planning to Regulate Marijuana Crop

Masivní užívání marihuany v období dospívání způsobuje změny v mozku

Užívání konopí může u teenagerů odbrzdit schizofrenii

V mozcích nezletilých, kteří byli silnými uživateli marihuany, byly nalezeny změny podobné těm, které jsou nacházeny u schizofreniků. Přestože to ještě neprokazuje příčinnou souvislost, vědci z North Shore University Hospital-Long Island Jewish Healthcare System varují, že marihuana může být pro geneticky predisponované lidí jakousi spouští, jež může schizofrenii odbrzdit.
Původně publikováno: 30. listopadu 2005
Zdroj: Newsday , Join Together , Radiologická společnost USA
Původní název hlavního zdroje: Heavy Teen Marijuana Use Causes Brain Changes

Byl vyvinut test na genetickou náchylnost k závislosti

Výzkumník Kalifornské university v Los Angeles ( UCLA ) vyvinul levný test na genetický marker závislosti. Během roku 2006 byl k dispozici k běžnému a jednoduchému použití – třeba už na novorozencích – a někteří odborníci vybízejí k jeho masovému rozšíření.
Původně publikováno: 11. února 2006
Zdroj: New York Daily News, Join Together
Název hlavního zdrojového článku: Test targets addiction gene

Selhání mezinárodního systému kontroly drog: mezinárodní mozkový trust varoval před negativními následky globálních rozměrů

Senlis Council zhodnotí před Generálním shromážděním OSN k otázce drog (UNGASS 2008) efektivitu Mezinárodního výboru pro kontrolu drog (INCB)

Vídeň – Mezinárodní mozkový trust Senlis Council, jenž se zaměřuje na otázky bezpečnosti a mezinárodního rozvoje, při příležitosti 49. zasedání Komise OSN pro otázky narkotických drog (CND) varoval, že pokud se nezmění současný přístup ke světové drogové politice, bude to mít katastrofální následky pro globální ekonomiku, bezpečnost a rozvoj. Emanuel Reinert, výkonný ředitel Senlis Council, na toto téma prohlásil: "Díky současnému systému kontroly drog se svět řítí do obrovské krize. Užívání drog a jejich produkce jsou na vzestupu a stejně je tomu se souvisejícími problémy. Následky takového vývoje jsou závažné a budou se jen zhoršovat.“
Původně zveřejněno: 13. března 2006

Konopí může bránit ucpávání cév

Konzumace nízkých dávek THC – aktivní složky konopných drog – brání tvorbě sraženin v cévách. Naznačují to pokusy na myších, u nichž dávka jednoho miligramu THC na kilogram tělesné váhy – což je dávka hluboko pod hranicí, kdy může ovlivnit psychiku – významně zpomaluje postup nemoci u myší, jež jsou geneticky předurčeny onemocnět aterosklerózou.
Původně publikováno: 16. dubna 2005
Zdroj: New Scientist
Název zdroje: Cannabis may help keep arteries clear

Metadon ve vězení „šetří peníze“

Vězni, kteří jsou pacienty metadonové léčby alespoň 8 měsíců nebo déle, mají mnohem menší pravděpodobnost návratu do vězení, než uživatelé heroinu bez jakékoliv léčby. Na podkladě čtyřleté studie 400 uživatelů heroinu ve vězeních Nového Jižního Walesu to zjistili australští výzkumníci. Toto zjištění je přimělo začít naléhat na rozšíření metadonových programů v australských vězeních. Uvádějí, že rozšíření programů a zvýšení počtu pacientů by významně ušetřilo peníze daňových poplatníků.
Původně publikováno: 17. dubna 2006
Autor: AAP

Německo chce poskytovat dlouhodobě závislým heroin

Německá vláda v úterý 2. května 2006 oznámila, že vzhledem k úspěchu pilotních projektů heroinové udržovací léčby bude tato léčba rozšířena po celé zemi tak, aby pokryla 1000 – 1500 závislých. To je jen nepatrná část z odhadovaných 120 000 německých uživatelů heroinu – a zhruba dvojnásobek počtu pacientů, kteří byli součástí pilotních programů.
Původně publikováno: 5. května 2006
Autor: StopTheDrugWar.org
Originál: Europe: Germany Plans to Provide Free Heroin to Long-Term Addicts

Objeven pravděpodobný mechanismus poškození mozku pervitinem

Studie na zvířatech, provedená výzkumníky Torontské university, objevila pravděpodobný mechanismus, jímž užívání pervitinu poškozuje mozek: amfetamin a jeho deriváty jsou přeměněny na volné radikály, které pak způsobují neurodegenerativní poškození mozkové tkáně.
Původně zveřejněno: 18. duben 2006

Podle právě zveřejněné studie je vaporizace „bezpečným a efektivním“ způsobem dodávání kanabinoidů do organismu

Leiden, Holandsko: Podle dat z klinického kontrolovaného pokusu je vaporizace „bezpečným a efektivním“ způsobem užívání kanabinoidů pro pacienty, kteří chtějí dosáhnout rychlý nástup účinku, jež se dosahuje inhalací, zároveň se ale chtějí vyhnout rizikům pro dýchací systém, které způsobuje kouření. Výsledky studie byly zveřejněny ve vědeckém časopise
Journal of Pharmaceutical science
Původně zveřejněno: 27. dubna 2006

Velká Británie: Zpráva Nezávislé pracovní skupiny o místnostech hygienického užívání injekčních drog

Místnosti hygienického užívání injekčních drog nabízejí „jedinečnou a slibnou možnost“ snížit počet smrtelných předávkování a rovněž odstranit užívání drog z ulic a tak redukovat množství odhozených použitých jehel na veřejných místech. K těmto závěrům došla Nezávislá pracovní skupina, založená a plně financovaná britskou nadací Joseph Rowntree Foundation.

Kanada: Vancouverská místnost hygienické aplikace injekčních drog úspěšně motivuje své uživatele k abstinenční léčbě

VANCOUVER – Podle studie, kterou uveřejnil New England Journal of Medicine , zvyšuje každá návštěva uživatele drog v pilotní “místnosti hygienické injekční aplikace drog” pravděpodobnost, že se dobrovolně podrobí detoxifikační léčbě. Rozhodujícím faktorem je častý styk se sociálním pracovníkem.
Původně zveřejněno: 8. června 2006
Autor: Frances Bula, CanWest News Service
Hlavní zdrojový materiál: Safe Injection Leads to Detox, Study Finds

Švýcarský přístup minimalizace škod způsobil významné snížení problémového užívání heroinu

Švýcarské drogové politice, která se v posledních 15 letech důsledně orientuje na vědecky podložené a průběžně vyhodnocované intervence, se v tomto časovém období podařilo snížit užívání heroinu na čtvrtinu. Vyplývá to z článku, publikovaného prestižním britským vědeckým časopisem The Lancet na konci května 2006. Švýcarský přístup zahrnuje mj. zařízení pro hygienickou aplikaci injekčních drog, programy metadonové a buprenorfinové léčby, a také programy lékařského předepisování heroinu
Původně zveřejněno: 12. června 2006
Zdroj: The Lancet, StopTheDrugWar.com
Autor: StopTheDrugWar a Rudolf Stoehler

Zemřel vynálezce metadonové substituční léčby dr. Vincent P. Dole (r. 2006)

Ve věku 93 let zemřel 2. srpna 2006 na komplikace po ruptuře aorty MUDr. Vincent P. Dole, jehož výzkum v šedesátých letech minulého století způsobil zavedení metadové léčby - terapie, která zachráníla životy statisícům pacientů, závislých na opiátech.
Autor: Robert G. Newman, M.D.

Velká Británie (2006): pouliční ceny konopí, extáze a kokainu jsou na historickém minimu

Ceny kokainu, extáze, konopí a dalších drog dosahují v roce 2006 nejnižší ceny v historii. To jasně dokazuje selhání snah zastavit proud drog, které zaplavují britské ulice. Celonárodní přehled drogových cen zveřejnila dobročinná NGO Drugscope .
Původně zveřejněno: 10. září 2006
Zdroj: Drugscope Charity , Sunday Telegraph
Název zdrojového článku: Street Prices of Cannabis, Ecstasy and Cocaine at an All-Time Low

Američané zneužívají preskripční léky více než jakoukoliv nelegální drogu s výjimkou marihuany

Podle dat zveřejněných v září 2006 Národním průzkumem užívání drog a zdravotního stavu (National Survey on Drug Use and Health ) obyvatelé USA zneužívají preskripční (na předpis vázané) léky častěji než jakoukoliv nelegální drogu s výjimkou marihuany.
Původně publikováno: 11. září 2006
Zdroj: Caesar Fax (University of Maryland)
Původní název: Nonmedical Use of Prescription Drugs More Prevalent in U.S. than Use of Most Illicit Drugs

Studie tvrdí, že konzumace alkoholu zmenšuje klíčové oblasti mozku

Silné pití alkoholu zřejmě snižuje objem hipokampu – části mozku, která hraje řídící funkci v procesu učení a v řízení paměti.
Původně publikováno: 27. října 2006
Zdroj: Alcoholism – Alcoholism – Clinical and Experimental Research a Join Together
Autoři: Thomas P. Beresford, David B. Arciniegas,Julie Alfers, Lori Clapp, Brandon Martin, Yiping Du, Dengfeng Liu, Dinggang Shen, Christos Davatzikos
Originál: Hippocampus Volume Loss Due to Chronic Heavy Drinking

Masivní mediální preventivní kampaň v USA byla zcela neúspěšná

Podle oficiální zprávy Vládního účetního úřadu (Government Accounting Agency, GAO) Spojených států amerických bylo hodnověrně prokázáno, že mimořádně nákladná Národní protidrogová mediální kampaň, zaměřená na mládež (National Youth Anti-Drug Media Campaign) v cílové skupině nijak nesnížila užívání drog.
Původně zveřejněno: 6. listopadu 2005
Hlavní zdroj: GAO: ONDCP Media Campaign: Contractor’s National Evaluation Did Not Find That Youth Anti-Drug Media Campaign Was Effective in Reducing Youth Drug Use,” Report to the Subcommittee on Transportation, Treasury, the Judiciary, Housing and Urban Development, and Related Agencies, Committee on Appropriations, U.S. Senate, August 2006.

Studie přináší další zpochybnění teorie o marihuaně jako „vstupní droze“

Ti, kdo užili marihuanu ještě předtím, než užili alkohol anebo tabák, mají stejnou pravděpodobnost vývoje závislosti na těchto látkách jako ti, kteří nejprve pili a kořili cigarety a až potom užili marihuanu. Vyplývá to ze závěrů studie, která zkoumala užívání drog mezi mladými americkými muži. Toto zjištění znamená další zpochybnění teorie marihuany jako „vstupní drogy,“ která je podkladem protidrogové politiky řady států a zejména „války proti drogám,“ jak je praktikována v USA.
Původně zveřejněno: 6. prosince 2006
Zdroj: Join Together a American Journal of Psychiatry
Autoři studie:
Ralph E. Tarter, Ph.D., Michael Vanyukov, Ph.D., Levent Kirisci, Ph.D., Maureen Reynolds, Ph.D. and Duncan B. Clark, M.D., Ph.D.
Původní název hlavního zdrojového článku: Study Questions Marijuana As Gateway Drug

Podle studie je běžně užívané opiátové analgetikum dobrou alternativou k metadonu

V prosincovém čísle (2006) nejprestižnějšího adiktologického časopisu Addiction byla zveřejněna zpráva o kontrolované klinické studii, která proběhla ve skotském Edinburghu. Podle jejích výsledků je opiátové analgetikum dihydrokodein v britských podmínkách ekonomicky výhodnou alternativou metadonu pro substituční léčbu závislosti na nelegálních opiátech.
Původně zveřejněno: 8. prosince 2006
Autor: BBC News; Join Together
Hlavní zdrojový článek: Pill 'alternative' to methadone
Zpráva o studii: Robertson, J. R., et al. (2006) Addressing the efficacy of dihydrocodeine versus methadone . Addiction, 101(12): 1752-1759.

Alkohol jako spouštěč kriminálního násilí

Výzkumníci ze švédského Karolinska Institut zveřejnili ve vědeckém časopise Addiction studii, jež zjistila mezi pachateli násilného trestného činu nadpoloviční podíl těch, kteří během 24 hodin před spácháním zločinu požili alkohol. Valná většina zjištěných zločinců byli muži, trpěli nějakou psychickou poruchou, a svou oběť před jejím napadením osobně znali.

Účinky marihuany na paměť jsou způsobeny snížením elektrické aktivity buněk

Podle neurovědců by známé účinky marihuany na krátkodobou paměť – tedy její poruchy – mohly být způsobeny sníženou elektrickou aktivitou některých mozkových buněk, jíž marihuana podle téhle studie vyvolává.
Původně publikováno: 19. listopadu 2006
Originál: Robbe, D., et al. (2006) Cannabinoids reveal importance of spike timing coordination in hippocampal function . Nature Neuroscience, published online: 11/19/2006, doi: 10.1038/nn1801
Hlavní použité texty: JoinTogether , Scientific American

Ve Spojeném království se používa nová alternativa metadonu

Ve Spojeném království byla v lednu 2007 spuštěna nová forma léčby, která je alternativou užívání metadonu a je k dispozici pro udržovací léčbu závislosti na opioidech. Suboxone, vyráběný firmou Schering-Plough, je směsným preparátem, jenž se skládá z hydrochloridu buprenorfinu a hydrochloridu naloxonu.
Původně zveřejněno: 15. ledna 2007
Zdroj: Drink and Drugs News

Podle amerického drogového cara se potence marihuany za posledních 25 let zdvojnásobila

Úřad Bílého domu pro kontrolu drog White House Office of National Drug Control Policy (ONDCP) prohlásil, že podle nového výzkumu se průměrná potence marihuany v USA od roku 1983 zhruba zdvojnásobila; to je údaj, velmi výrazně se lišící od dřívějších tvrzení šéfa úřadu Johna Walterse, podle nichž se měla síla marihuany zvýšit třicetkrát.
Původně zveřejněno: 25. dubna 2007
Zdroj: ONDCP , Join Together
Hlavní zdrojový článek: ONDCP Claims Pot Potency Doubled

Marihuana může u predisponovaných lidí spustit psychózu – a také ji může léčit

Podle výzkumů z jara 2007 může hlavní účinná složka marihuany – THC – u některých lidí spustit krátkodobý záchvat psychózy, jiná složka drogy ale zase může schizofrenikům ulevovat od psychiatrických symptomů.
Původně zveřejněno: 1. května 2007
Zdroj: JoinTogether a FoxNews
Hlavní zdrojový článek: Doctors: Pot Triggers Psychotic Symptoms

Reklamy na alkohol podporují jeho pití nezletilými

Školáci, kteří jsou vystaveni současným reklamním a marketingovým kampaním na alkohol, pijí alkohol o 50 % častěji a mají o 36 % častěji v plánu pít jej v nejbližší budoucnosti, než jejich vrstevníci, kteří jsou tohoto vlivu ušetřeni. Konstatuje to výzkumná zpráva nejstaršího a nejprestižnějšího amerického think-tanku RAND Corporation .
Původně zveřejněno: 4. května 2007
Zdroj: JoinTogether
Původní název: Youth Drinking Influenced by Advertising, Rand Study Says

Úřad pro kontrolu drog přiznal pokles cen a vzestup čistoty kokainu na severoamerickém trhu

Navzdory miliardám dolarů, jež americká vláda vynaložila na narušování zásobovacích cest a ničení kokových polí v rámci „Plánu Kolumbie,“ se v USA mezi únorem 2005 a říjnem 2006 snížily pouliční ceny kokainu o 11 procent. „Drogový car“ Spojených států amerických John Walters to uvedl v dopise, jenž si vyžádal přední republikánský senátor. Walters v dopise přiznal rovněž vzestup průměrné čistoty drogy.
Původně zveřejněno: 30. dubna 2007
Zdroj: Join Together a Associate Press
Hlavní zdrojový článek: Cocaine Prices Dropping, Purity Rising, ONDCP Admits

Závislosti představují celosvětově jeden z největších zdravotních problémů mládeže vůbec

Zneužívání / nadužívání alkoholu a dalších drog dospívajícími bylo donedávna považováno za problém, jenž se týká jen průmyslově vyspělých zemí. Dnes ale hrají poruchy z užívání psychotropních látek významnou roli v úmrtích, úrazech a onemocněních i pro mládež z rozvojových zemí. Uvádí to studie , zveřejněná v březnu 2007 prestižním lékařským časopisem The Lancet .
Původně zveřejněno: 24. března 2007
Zdroj: The Lancet, JoinTogether, Medical News Today
Hlavní zdrojový článek: Addiction Now a Global Problem for Youth

Pro stále více amerických dětí jsou drogy „školní problém“

Podle posledního průzkumu Národního centra pro (otázky) závislostí a zneužívání pychotropních látek ( National Center on Addiction and Substance Abuse (CASA) ) Kolumbijské univerzity z roku 2007, tvrdí šedesát jedno procento amerických středoškoláků, že drogy představují v jejich školách problém. V roce 2002 to bylo 44 %.
Původně zveřejněno: 16. srpna 2007
Zdroje: JoinTogether , CNN a Associated Press

Rockové hvězdy žijí rychle a umírají brzo

Aktivní rockoví hudebníci mají oproti svým usedlejším vrstevníkům dvakrát až třikrát větší pravděpodobnost, že zemřou předčasně. Častou příčinou jsou následky užívání alkoholu nebo jiných drog.
Původně publikováno: 5. září 2007
Zdroj: Journal of Epidemiology and Community Health, Reuters, JoinTogether
Název hlavního zdrojového článku: Rock Stars Live Fast, Die Young

V San Francisku by mohla být zřízena místnost pro hygienickou aplikaci drog

Městští úředníci v kalifornském San Francisku zvažují zřízení zařízení pro supervidovanou injekční aplikaci drog po vzoru kanadského Vancouveru. Ve snaze snížit vysoký počet smrtelných předávkování drogami uspořádalo San Francisco počátkem října 2007 sympózium o čtyři roky běžícím vancouverském programu, každodenně využívaném zhruba sedmi sty uživateli drog.
Původně publikováno: 18. října 2007
Zdroje: KTVU-TV, Join Together

Oregonské přitvrzení pervitinových zákonů zřejmě má neplánované negativní následky

Americký stát Oregon přijal v roce 2005 nejtvrdší legislativu proti metamfetaminu (pervitinu), která měla za následek téměř úplné vymýcení malých „kuchyňských“ výroben drogy a také osamocených usedlostí, které pervitin vyráběly ve větších množstvích a zamořovaly životní prostředí toxickými odpady. Pervitinu je přesto i po dvou letech na ulicích hlavního oregonského města Portlandu více než kdy předtím. Místní deník The WestLinn Tidings to přičítá mexickým drogovým kartelům.
Původně zveřejněno: 29. listopadu 2007
Zdroj: The WestLinn Tidings, JoinTogether
Hlavní zdrojový článek: One meth problem leads to another
Autor hlavního zdrojového článku: Nick Budnick (The WestLinn Tidings)

USA: prodej opiátových analgetik se za posledních deset let zvýšil o devadesát procent

Podle dat, jež zveřejnila DEA (americký protidrogový policejní útvar), kupují Američané v roce 2007 o 90 % více léků proti bolesti s obsahem kodeinu, morfinu, oxycodonu, hydrocodonu a meperidinu, než jich kupovali v roce 1997.
Zdroj: JoinTogether , DEA a Associated Press
Původně zveřejněno: 20. srpen 2007
Hlavní zdrojový článek: Sales of Narcotic Painkillers Up 90 Percent in Decade

Výzkumníci upozorňují, že pijáctví alkoholu zvyšuje riziko mrtvice

Podle studie z léta 2007 64 tisíc čínských mužů si pijáci větších množství alkoholu zvyšují riziko mrtvice o 22 procent. Zpráva o výzkumu byla uveřejněna online v recenzovaném vědeckém časopise Annals of Neurology .
Původně zveřejněno: 21. srpna 2007
Zdroj: Join Together, HealthDay News, Annals of Neurology
Hlavní zdrojový článek: Researchers Say Heavy Drinking May Cause Stroke

Na americký trh bude v průběhu roku 2008 uvolněn lék, který potlačuje bažení a euforii závislých na stimulanciích

Vigabatrin, antikonvulzivní lék (proti křečím), který distribuuje firma Ovation Pharmaceuticals, byl přijat do režimu „zrychleného posuzování za účelem uvedení na trh“ americkou Agenturou pro léky a potraviny (FDA). Pokud bude schválen, půjde o první oficiální lék pro léčbu závislosti na kokainu a metamfetaminu (pervitinu).
Původně zveřejněno: 23. ledna 2008
Zdroj: Chicago Sun – Times, JoinTogether
Hlavní zdrojový článek: FDA fast-tracks first cocaine, meth

Výzkumníci propojují molekuly kokainu s cholerou ve snaze vyvinout protilátky

Výzkumníci v Texasu spojují kokain s deaktivovanými bílkovinami cholery s cílem vyvinout vakcínu, jež by zmátla lidské tělo tak, aby napadlo molekuly kokainu a tak drogu znehodnotilo. Nyní chtějí spustit první klinické zkoušky.
Původně zveřejněno: 1. ledna 2008
Zdroj: Join Together podle Associated Press
Hlavní zdrojový článek: Houston researchers working on cocaine vaccine

Dánský parlament schválil program lékařského předepisování heroinu

V pondělí 25. února 2008 schválil dánský parlament pilotní lékařský program, v jehož rámci se bude předepisovat nejvážněji závislým narkomanům čistý heroin. Oznámilo to dánské ministerstvo zdravotnictví.
Původně zveřejněno: 25. února 2008
Zdroj: Agence France-Press (AFP)
Hlavní zdrojový článek: Danish parliament approves heroin prescription scheme

V USA byla spuštěna první velká studie závislosti na marihuaně

Ve Spojených státech amerických byla v roce 2008 odstartována celosvětově první komplexní studie závislosti na marihuaně. Zabýva se především neurobiologickými účinky konopných drog za finanční podpory 4 miliónů amerických dolarů z grantového programu Národního ústavu pro (otázky) zneužívaní drog ( NIDA ).
Původně publikováno: 17. března 2008
Zdroj: JoinTogether , San Diego Union-Tribune
Hlavní zdrojový článek: First Major Study of Marijuana Addiction Underway