Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

tabák

nejrozšířenější drogou s nejzávažnějšími zdravotními účinky je legální tabák

Tabák a alkohol v publikacích SZÚ

Státní zdravotní ústav (SZÚ) publikuje Zpráva o užívání tabáku a alkoholu v České republice (naposledy vyšla v r. 2013 s údaji za rok 2012) a další publikace věnované problematice tabáku a alkoholu.

Zpráva o užívání tabáku a alkoholu v České republice 2012

Zprávu zveřejnil Státní zdravotní ústav v červenci 2013.

Odvykání kouření a léčba závislosti na tabáku

Závislost na tabáku je nemoc, která je klasifikována jako samostatná diagnóza (F17). Její specializovanou léčbou se zabývají centra pro závislé na tabáku a vyškolení lékaři. Na podporu odvykání kouření působí i neziskové organizace a jednotlivci.

Tabák - podrobně

V ČR jsou běžné v zásadě dvě následující formy: bezdýmý tabák nebo tabák, který hoří. Bezdýmý tabák můžeme dále rozdělit na šňupací (aplikace vdechem do nosních dutin) a orální (aplikace do úst). Orální tabák je jednak tabák žvýkací, tedy listy tabáku, které se vkládají do úst a žvýkají (oblíbená forma zejména u horníků, kteří bývají závislí na nikotinu, ale během směny nemohou kvůli metanu kouřit) a „moist snuff“, doslova „vlhký šňupec“ (výstižněji by to snad bylo „cucec“, protože jsou to papírové pytlíčky s tabákem podobné čajovým, které se vkládají do úst, kde se z nich uvolňuje nikotin, bohužel také spolu s dalšími chemikáliemi).

Tabák - stručně

Jedinou návykovou látkou ze 4-5 tisíc složek tabákového kouře či v tabáku jako takovém je toxický rostlinný alkaloid nikotin. Jedná se o bezbarvou tekutinu bez zápachu.