Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu
mapa pomoci

mapa ČR Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

Login form

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

links

anketa

Nežádoucí účinky užívání marihuany

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

taneční drogy

taneční drogy představují poměrně širokou skupinu rekreačně (zne)užívaných látek; typický je jejich kombinovaný halucinogenní a stimulační účinek

Publikace: GHB a jeho prekursor GBL

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) vydalo v březnu 2008 publikaci GHB and its precursor GBL: an emerging trend case study, shrnující informace o GHB a jeho prekursorech. Publikace informuje nejen o právním statusu, výskytu a rizicích užívání, ale také o preventivních akcích (včetně ukázek letáků).

GHB (gamahydroxybutyrát)

GHB (gamahydroxybutyrát) je látka, která je (zne)užívána jako tzv. rekreační droga, nejen na tanečních akcích. Je známa pod různými názvy, např. jako "tekutá extáze".

1-(3-chlorfenyl)piperazin (mCPP)

V roce 2005 byla v zemích EU zachycena Systémem včasného varování (EWS) nová psychoaktivní látka 1-(3-chlorfenyl)piperazin (mCPP), která je v současnosti aktivně monitorována Europolem a Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Chemicky patří mCPP do skupiny látek s piperazinovou strukturou. Na nelegálním trhu je dostupný ve formě tablet či kapslí, které jsou často vydávány za extázi (MDMA). Účinky mCPP jsou podobné stimulačním a halucinogenním účinkům MDMA.

Studie EMCDDA - Souhrn intervencí v oblasti terénního testování tablet Extáze v EU

Studii mapující aktivity testování drog, zejména tablet extáze, na tanečních akcích v EU zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost se sídlem v Lisabonu v r. 2001. Plné znění ke stažení.

Tablety extáze s vysokým obsahem MDMA

Informace o nežádoucích reakcích při užití tablet s neočekávaně vysokým obsahem MDMA.

EXTC - Prevence zneužívání syntetických drog (Sdružení Podané ruce)

extc.cz.jpg
Poradna Extc.cz je zaměřena na snižování rizik spojených s užíváním legálních i nelegálních omamných látek prostřednictvím kvalifikovaných odpovědí na otázky klientů. Poradna zaručuje poskytnutí odpovědi na běžné dotazy do 2 pracovních dnů. U složitějších dotazů může být doba pro odpověď delší.
Internetová poradna nemůže nahradit osobní kontakt s terapeutem, lékařem či psychologem. V případě akutních zdravotních komplikací je nutno vyhledat lékařskou pomoc.

Extáze (XTC) - podrobně

Extáze svými účinky spadá na pomezí stimulancií a psychedelik (halucinogenů). Vedle svého stimulačního účinku podobného tomu u amfetaminů obvykle vyvolává příjemné, snadno kontrolovatelné emoční stavy s relaxací a bez pocitů strachu, pocity štěstí a blaha, a toto vše někdy může být provázeno halucinacemi. Díky tomu bývá označována společně s látkami jí podobnými (MDEA, MDA) jako entaktogen.

Extáze (XTC) - stučně

Uživatel extáze většinou intenzivně tančí, někdy až do naprostého vyčerpání - buď nepociťuje vyčerpání vůbec, nebo je varovný pocit vyčerpání přehlušen příjemnými prožitky. To může mít za následek tělesné poškození.
Kombinování extáze s jinými drogami či léky zvyšuje pravděpodobnost výskytu závažných zdravotních komplikací a nežádoucích účinků. MDMA je často uživateli kombinována s jinými látkami pro dosažení silnějšího nebo kvalitativně jiného efektu.

Taneční drogy - souhrn

Jako „taneční drogy“ se nejčastěji rozumí extáze (ecstasy). Toto jméno v užším smyslu znamená MDMA (metylen-dioxymetamfetamin). V širším smyslu bývá vztahováno ještě na tři příbuzné sloučeniny (MDA, MDEA a MBDB). Nejširší možný význam pojmu „taneční drogy“ pak je „drogy, které někteří jedinci užívají při tanci“ – tedy vlastně cokoliv včetně halucinogenů, stimulancií a alkoholu.